Ceviz Fidanı Nasıl Dikilir?
15 Mayıs 2024

Ceviz Fidanı Nasıl Dikilir?

Ceviz Fidanı Nasıl Dikilir, Ceviz yetiştiriciliği ülke ekonomisi açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle çiftçiler verimli ceviz yetiştirmek amacıyla, belli bir tekniğe göre fidan yetiştiriciliği gerçekleştirilmelidir. Bilinçsiz olarak gerçekleştirilen fidan dikimi, dikilen fidanın kurumasına neden olmaktadır. Bu olumsuz etkilerden korunmak amacıyla uzmanların belirttiği şekilde fidan dikilmesi gerekmektedir. Ciddi anlamda ceviz fidanı yetiştirmek isteyen kişiler. Ceviz fidanı nasıl dikilir sorusunu kendisine sormaktadır. Bu sorulara ilişkin olarak bugün sizlerle ceviz fidanının nasıl dikileceğini paylaşacağım.

Ceviz Fidanı Dikim İşlemi Nasıl Gerçekleştirilmeli?

Öncelikle ceviz fidanının köklerinin yerleşeceği genişlikte çukur açılmalıdır. İdeal çukur açılması isi 30*30 büyüklüğünde olabilmelidir. Köklerin kurumasını engellemek amacıyla ve zararlı mikropları fidan kökünden uzaklaştırmak amacıyla mantar ilacı ve humuk asit karışımı dökülmelidir. Fidanın gelişimini ve toprağa bağlanmasını sağlamak amacıyla kazık köklerinde bulunan kılcalları bir makas yardımı ile ana gövdeden 20-30 cm uzaklığında kesilmelidir. Hazırlamış olduğu mantar ilacı ve humuk asit bu köklere iyice yedirilmelidir. Akabinde çukurun içerisine güzelce yerleştirilen ceviz fidanı dik bir şekilde dikimi gerçekleştirilir. Ceviz fidanı toprak ile kapatılırken kesinlikle yamuk bir şekilde durması engellenmeli ve dikimde düz olma dikkat edilmelidir.

Ceviz Fidanı Nasıl Dikilir ve Can Suyunun Önemi

Yukarıda ceviz fidanı nasıl dikilir sorusuna ayrıntılı olarak açıkladım. Bundan sonra ise ceviz fidanının toprağa bağlanması amacıyla fidanın ihtiyacı olan can suyu verilir. Yeterince verilen su sayesinde toprağa ceviz fidanı sıkı sıkı bağlanır. Akabinde toprağın ihtiyacına göre ve uygun gübre dökülür. Bu gübreleme sayesinde ceviz fidanı alması gereken mineralleri hemen alarak kısa süre içerisinde büyümesine katkı sağlamış olur. Böylelikle ceviz fidanı dikilerek, fidanların rahatlıkla büyümesi sağlanmış olur.

Ceviz Fidanı Nasıl Dikilir Yorumları

soru

Ahmet

10 Nisan 2024 Çarşamba

Ceviz fidanı yetiştiriciliği yapmak istiyorum. Fakat bu konuda hiç bir bilgim yok. Ceviz fidanı nasıl dikilir? Ceviz fidanı nasıl dikilir, dikim işlemi nasıl gerçekleştirilir? Ceviz fidanı dikildikten sonra can suyunun önemi nedir? Ceviz fidanı dikimi için kaç santim çukur açılmalıdır? Sulama ve gübreleme işlemi nasıl yapılır? Detaylı bilgi verir misiniz?

Cevap yaz
cevap

Admin

10 Nisan 2024 Çarşamba

Ahmet Bey,

Ceviz fidanı yetiştiriciliği konusunda bilgi edinmek istemeniz çok güzel. Ceviz fidanı dikimi ve bakımı hakkında bazı temel bilgileri paylaşayım:

1. Fidan Dikimi:
- Zamanlama: Ceviz fidanları genellikle ilkbahar veya sonbahar aylarında dikilir.
- Çukur Açma: Dikim çukuru genellikle 60-80 cm genişliğinde ve 60-80 cm derinliğinde olmalıdır.
- Toprak Hazırlığı: Çukurun dibine organik gübre eklemek, fidanın gelişimini destekler.

2. Fidan Dikim İşlemi:
- Fidanın köklerini dikkatlice yerleştirin ve köklerin zarar görmemesine özen gösterin.
- Çukuru toprakla doldururken fidanın gövdesinin dik durduğundan emin olun.
- Dikim işlemi tamamlandıktan sonra toprağı hafifçe bastırarak sıkıştırın.

3. Can Suyunun Önemi:
- Dikim işlemi tamamlandıktan sonra fidanın köklerine bolca su verin. Bu, köklerin toprağa daha iyi tutunmasını sağlar ve fidanın daha hızlı gelişmesine yardımcı olur.

4. Sulama ve Gübreleme:
- Sulama: Ceviz fidanı düzenli olarak sulanmalıdır, özellikle ilk yıl boyunca. Haftada bir defa derinlemesine sulama yapmak genellikle yeterlidir.
- Gübreleme: İlkbahar ve sonbahar aylarında organik veya kimyasal gübreler kullanarak fidanı besleyebilirsiniz. Ancak, gübreleme miktarına dikkat etmek önemlidir; aşırı gübreleme kökleri yakabilir.

Umarım bu bilgiler faydalı olur. Başarılar dilerim!

Sevgiler,
[Senin İsmin]

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ceviz İçi Zayıflatır mı?

Ceviz İçi Zayıflatır mı?

Ceviz Yağı Saç Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ceviz Yağı Saç Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ceviz Ağacı Dikimi

Ceviz Ağacı Dikimi

Chandler Ceviz Dikimi

Chandler Ceviz Dikimi

Ceviz Mobilya Özellikleri Nelerdir?

Ceviz Mobilya Özellikleri Nelerdir?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6