Ceviz Kalem Aşısı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
19 Haziran 2024

Ceviz Kalem Aşısı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ceviz kalem aşısı, tohumdan yetişen yabani bir meyve ağacının, irilik, lezzet ve tat açısından daha kaliteli bir türle değiştirilmesi işlemidir. Aşı olmayan her meyve ağacı yabani olarak kabul edilir. Aşı yoluyla, aynı familyanın farklı bir cinsini ya da farklı bir meyve türünü elde etme imkânı bulunur. Örneğin, zerdali ağacından kayısı, şeftali veya erik üretilebilir. Ceviz ağacında meyve cinsini değiştirmek için çeşitli aşı yöntemleri bulunmaktadır. Bu yöntemlerden biri de ceviz kalem aşısıdır.

Ceviz Kalem Aşısı Yapma Zamanı

Ceviz kalem aşısı yapma zamanı, ağacın türüne göre değişiklik gösterir. Bunun nedeni, bazı ağaçların erken tomurcuk verirken bazılarının geç tomurcuk vermesidir. Ceviz kalem aşısı uygulaması için öncelikle anaçtan alınacak olan kalem tomurcuklarının uyanmamış olmasına dikkat edilir. Bu nedenle, anaç uyku zamanında alınan kalem, aşı yapılacak zamana kadar uygun bir ortamda muhafaza edilir. Ceviz kalem aşısı genellikle ilkbaharda, anaç ağaç su vermeye başladığı zaman yapılır.

Ceviz Kalem Aşısının Uygulaması

Ceviz kalem aşısı için genç ve hastalıksız bir anaç ağacın bir yaşındaki sürgününden bir kalem seçilir. Aşı yapılacak fidan, toprak üstünden 30 cm yükseklikten kesilir. Kesilen bu kısma uygun bir kesici ile fidana dikine olarak 10 cm'ye kadar bir yarık açılır. Açılan bu yarığı öncelikle başka bir parça (odun vb.) ile açık tutmak için içine yerleştirilir. Aşı kalemi veya kalemleri hazırlanır ve açık kalan yarığa konur. Daha önce yarığı açık tutmak için konulan parça yarıktan çıkarılır. Burada dikkat edilmesi gereken husus, aşı kaleminin iki tarafının uygun ölçülerde yontulmuş olması ve yontulan bu kısımların yarık içinde anaç ağacın her iki yanağına temas etmesidir.

Ceviz kalem aşısı için kullanılan kalemin yontulmamış olan kısmı, aşı uygulanan fidanda yarığın üstünde kalır. Yarık üstünde kalan bu kısım 3-5 cm kadardır. Ceviz aşı kalemi yarığa oturduktan sonra açık kısımlar ve fidanın yarığın bittiği yerin biraz aşağısından, dışarıdan hava almayacak şekilde çamurla kapatılır. Aşı yapılan kısım ayrıca aşı bandıyla sıkıca sarılır.

Ekstra Bilgiler

Aşı yaparken dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır:

  • Aşı işlemi sırasında kullanılan aletlerin steril olması gerekir. Bu, hastalıkların yayılmasını önler.
  • Aşı kalemleri, anaç ağaçtan alındıktan sonra uygun koşullarda saklanmalıdır. Bu, kalemlerin canlılığını korumasını sağlar.
  • Aşı bandı veya başka bir malzeme kullanarak aşı yeri sıkıca sarılmalıdır. Bu, aşı yerinin hava almamasını ve kurumasını önler.
  • Aşı yapıldıktan sonra aşı yerinin düzenli olarak kontrol edilmesi ve gerekli bakımın yapılması önemlidir.
Bu bilgiler ışığında, ceviz kalem aşısı doğru zaman ve yöntemlerle uygulandığında başarılı sonuçlar elde edilebilir ve daha kaliteli ceviz ağaçları yetiştirilir.

Ceviz Kalem Aşısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ceviz Tohumu Ekimi ve Bakımı

Ceviz Tohumu Ekimi ve Bakımı

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ceviz Fidanı Üretimi

Ceviz Fidanı Üretimi

Ceviz Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Ceviz Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Şebin Cevizi Faydaları Nelerdir?

Şebin Cevizi Faydaları Nelerdir?

Ceviz Ağacı Nasıl Yetiştirilir?

Ceviz Ağacı Nasıl Yetiştirilir?

Ceviz Türleri Nelerdir?

Ceviz Türleri Nelerdir?

Güncel

Hindistan Cevizi Besin Değeri

Hindistan Cevizi Besin Değeri

Güncel

Taze Ceviz Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Taze Ceviz Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Chandler Ceviz Fidanı Türleri ve Özellikleri

Chandler Ceviz Fidanı Türleri ve Özellikleri