Ceviz Fidanı Türleri ve Özellikleri
15 Mayıs 2024

Ceviz Fidanı Türleri ve Özellikleri

Ceviz Fidanı, ceviz halk tarafından sevilen bitki besinidir. Kuruyemiş olarak tüketilir. Tatlı ve pasta içinde malzeme olarak kullanılır. Sağlık için çok faydalıdır. Günde bir avuç ceviz yenilmesi sağlıklı vücut gelişimi için faydalı olur. Tokluk hissi verdiği için vücudun bütün ihtiyacını karşılar. Ceviz içinde kalsiyum, demir, vitamin, yağ içeriği zengin olduğu için kronik hastalığa karşı vücudu korur. Cevizin faydaları saymakla bitmez. Ceviz kalite farklılığı oluşturur. Kalitesine göre fiyatı artar. Son yıllarda ceviz don olayı yaşadığı için üreticiyi zarara uğratır. Alınan önlem ve tedbirler donmaya engel olamamaktadır. Cevizin fiyatı sürekli artmaktadır. Az olan cevizin fiyatı arttığı için ihracatta gerileme yaşanır. Ceviz pahalı olduğu için alıcı tarafından şikâyet edilir. Bu nedenle ceviz ihtiyacı için yabancı ülkeden ithali yapılır. Ceviz fiyatı yine de yüksek olur.

Ceviz fidanı kış ayında toprağa dikilir. Dikilen ceviz eğer aşısızsa en fazla 15 yıl içerisinde meyve vermeye başlar. Aşılı fidan dikimi yapılırsa en fazla 2 sene içinde meyve vermeye başlar. Ceviz fidanı temmuz ayında tomurcuk açar ve yapraklanır. Cevizin cinsine ve türüne göre ceviz fidanı değişir. Ceviz tüplü veya ceviz fidanı şekilde satılır. Her iki ceviz türü de kaliteli olur. Ceviz fidanı ekildiği zaman cevizin olup olmayacağı bilinmez. Ceviz için özel bakım yapılması önemlidir. Ceviz fidanı dikildiği zaman boyu 10 metreye kadar uzayabilir. Cevizin boyu kısada olabilir. Ceviz fidanının aşılı ve kaliteli olması meyvesinin çok olmasını sağlar. Ceviz fidanı büyüdükçe üzüm salkımı görüntüsünde olabilir. Meyvesinin üzüm görüntüsünde birbirine yapışık olur. Ceviz fidanı dikildiği zaman don olayına karşı önlem alınmalıdır. Don olayı yaşanması fidanın kurumasına neden olur.

Ceviz fidanı bakımı nasıl yapılır?

Ceviz fidanı ekildiği zaman özel bakım koşulu uygulanmalıdır. Ceviz fidanı ekileceği yerin toprağı temiz olmalıdır ve killi olmamalıdır. Ceviz fidanı ekildiği yerin alanı geniş olmalıdır. Etrafında başka meyve ağacı olmamalıdır. Cevizin rahat büyüyüp gelişmesi için bölgenin iklim ve bitki örtüsüne uygun olmalıdır. Su problemi yaşanmamalıdır. Ceviz kökü kurumadıkça su verilmemelidir. Ceviz fidanı ekildiği toprakta yerini severse boyu uzar ve meyve verimi artar. Ceviz fidanı büyüdükçe düzenli budaması yapılmalıdır. Ceviz fidanın sağlıklı gelişmesi için haşereye karşı ilaçlanmalıdır. Meyvesini arttıracak ilaç ve bakımı aksatılmamalıdır. Ceviz fidanı güneşi az olan alana dikilmesi ceviz verimini dahada artmasını sağlar.

Ceviz Fidanı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Chandler Ceviz Dikim Aralığı

Chandler Ceviz Dikim Aralığı

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Tüplü Ceviz Fidanı Dikimi

Tüplü Ceviz Fidanı Dikimi

Ceviz Fidanı Yetiştiriciliği

Ceviz Fidanı Yetiştiriciliği

Acıbadem Ceviz Ağacı Türleri ve Özellikleri

Acıbadem Ceviz Ağacı Türleri ve Özellikleri

Ceviz Türleri Nelerdir?

Ceviz Türleri Nelerdir?

Pikan Cevizi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Pikan Cevizi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Bodur Ceviz Yetiştiriciliği

Bodur Ceviz Yetiştiriciliği

Güncel

Kaman Cevizi Özellikleri

Kaman Cevizi Özellikleri

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6