Doğal Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Doğal Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Doğal Hindistan cevizi yağı, bir palmiye türünün meyvesi olan Hindistan cevizi meyvesinden elde edilen, son derece kıymetli bir yağdır. Çünkü içeriğinde anne sütünde bulunan laurik asit bulunmakta ve polifenoller yani antioksidanlar içermektedir. Doğal Hindistan cevizi yağını oda sıcaklığında bile tutsanız katı halin korur. Laurik asit içeriğiyle kalp ve damar sağlığına, özellikle kolesterol yüksekliği ve yüksek tansiyon üzerinde önemli faydaları bulunan bir yağdır. Sindirime destek olan doğal Hindistan cevizi yağı, huzursuz bağırsak sendromu hastalarına bile iyi gelir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Bu doğal yağın içeriğinde laurik asit dışında, kaprilik asit, kaprik asit, antibakteriyel, antifungal özellikleri olan maddeler bulunmaktadır. Bu nedenle mantar hastalıklarına iyi gelen etkileri, kızamık, grip gibi rahatsızlıklara iyi gelen etkileri vardır. Pek çok virüse karşı vücudun direnç kazanmasına yardımcı olur. Saç bakımında da kullanabileceğiniz doğal yağlardan biridir.

Doğal Hindistan cevizi yağı kullanım alanları

Makyaj temizleme: Doğal Hindistan cevizi yağı makyaj temizleyici olarak kadınların doğal yardımcı olabilir. Pahalı ve kimyasallar içeren kozmetik ürünler yerine bu doğal yağın faydalarından yararlanma şansınız var.

Nemlendirici olarak: Cildiniz kuru özellikte ise malum kırışıklığa daha yatkın olur. Ciltte pullanma olur. Doğal Hindistan cevizi yağı bütün vücudunuz için doğal nemlendirici olarak kullanılabilir. Özellikle ayak topuğu, dirsek, diz kapağı gibi sertleşmiş bölgelerde mükemmel sonuçlar alınabilir.

Ağız kokusu için: Antibakteriyel olan bu doğal yağla yapacağınız ağız gargarası ağzın bakterilerden arınmasını sağlayarak, ağız kokusuna engel olur. Gargara yapmak için doğal Hindistan cevizi yağı suyla inceltilmelidir.

Tırnak bakımında: Tırnaklarınız zayıf, kolay kırılıyorsa geceleri biraz doğal Hindistan cevizi yağıyla tırnaklarınıza masaj yapabilirsiniz. Bu sayede tırnak kırılmasına, çatlamasına engel olursunuz. Ayrıca manikür süresini kısaltmak için öncesinde bu yağı kullanarak, kütiküllerin yumuşamasını sağlayabilirsiniz.

Dudak bakımında: Kuru ve soğuk havalarda dudaklarınız çatlıyorsa kendinize biraz tarçın yağı ve doğal Hindistan cevizi yağıyla dudak balmı hazırlayabilirsiniz. Bu dudaklarınızı da dolgun gösterecek bir karışım olacaktır.

Karın çatlakları için: Hamilelerin en önemli sorunlarından olan karın çatlaklarına doğal Hindistan cevizi yağı kullanarak çare bulabilirsiniz. Hem çatlak oluşmasına engel olabilir hem de karın çatlaklarının belirsiz hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Üstelik bu bakımla yumuşacık bir cildinizde olur.

Masaj yağı olarak: Günlük gerginliğinizi atmak için, uzmanlar bu yağla masaj yapmayı önermektedir. Doğal Hindistan cevizi yağı lavanta yağı, okaliptüs ve nane yağı ile karıştırıldığında mükemmel bir masaj yağı elde edebilirsiniz.

Göz altı kremi olarak: Hassas göz çevresi bakımında bu doğal yağdan faydalanmanızı öneririz. Bu sayede göz çevresindeki nem dengesini sağlayabilirsiniz. Erken yaşlarda oluşacak kırışıklıklara da engel olursunuz. Bunu gece yatmadan önce tatbik ederseniz, yağı sabaha kadar cildiniz daha iyi çekecektir. Üstelik güneş ışınlarından da korunmuş olacaksınız.

Saç bakımında: Saçlardaki kırılmaya, elektriklenmeye doğal Hindistan cevizi yağıyla çare bulabilirsiniz. Yağı saç derisine tatbik ederek sağlıklı uzayan saçlara sahip olabilirsiniz. Ayrıca saç maskesi olarak banyodan sonra uygularsanız, özellikle kuru saçlar için iyi bir etkisi olacaktır.

Doğal Hindistan cevizi yağı bu faydalarının dışında dişlerdeki sararmayı önleyebilir, erkeklerde tıraş kremi olarak kullanılabilir, kas ağrılarını gidermede kullanılabilir. Ciltteki hasarlar için en uygun doğal yağlardan biridir. Pahalı gece kremleri yerine bu yağı kullanabilirsiniz. Eğer saçlarınızı sıkça boyayan biriyseniz, saç boyasına az miktarda doğal Hindistan cevizi yağı koyarak saçlarınızın kimyasallardan korunmasını sağlayabilirsiniz. Bu uygulama ayrıca saç boyasının kalıcılığını sağlar ve saçlarınızı daha parlak hale getirir. Bu yağın bir özelliği de yemeklerde kullanılabilmesidir. Keklerde, salatalarda, pilavda harika bir uyumu vardır.

Doğal Hindistan Cevizi Yağı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Organik Ceviz Yetiştiriciliği

Organik Ceviz Yetiştiriciliği

1 Avuç Ceviz Kaç Kalori?dir?

1 Avuç Ceviz Kaç Kalori?dir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Aradolu Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Aradolu Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Amerikan Cevizi Türleri ve Özellikleri

Amerikan Cevizi Türleri ve Özellikleri

Ceviz Fidesi Türleri ve Özellikleri

Ceviz Fidesi Türleri ve Özellikleri

Ceviz Zarı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Ceviz Zarı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Ceviz Çeşitleri Nelerdir?

Ceviz Çeşitleri Nelerdir?

Aşılı Ceviz Fidanı Türleri ve Özellikleri

Aşılı Ceviz Fidanı Türleri ve Özellikleri

Ceviz Türleri ve Özellikleri

Ceviz Türleri ve Özellikleri

Chandler Ceviz Verimi

Chandler Ceviz Verimi

Hindistan Cevizi Nasıl Yenir?

Hindistan Cevizi Nasıl Yenir?

1 Ceviz Kaç Kalori?dir?

1 Ceviz Kaç Kalori?dir?

Ceviz Kabuğu Diş Tartarı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ceviz Kabuğu Diş Tartarı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6