Chandler Ceviz Budama Yöntemleri
15 Mayıs 2024

Chandler Ceviz Budama Yöntemleri

Chandler Ceviz Budama, chandler cevizi Amerika'nın en önemli ceviz çeşitlerinden bir tanesi olup, kabukları ince, yüzey kısmı az pürüzlü ve oval bir cevizdir. Kabuk kısmından son derece kolay ayrılır. Chandler cevizinin içi bembeyaz olup kabuktan bütün olarak ayrılır. Çetlır ya da çetnır ceviz olarak da bilinir. Tadı lezzetlidir. Bu türün verim oranı oldukça yüksektir. Ülkemizde 1100 rakım üzeri olan bölgelerde yetiştirilebilmektedir. Geç çiçek açması sebebi ile ilkbaharın son aylarında oluşabilen geç donlardan etkilenmez. Chandler cevizi dikimden 6-7 sene sonra oldukça verimli şekilde meyvesini vermektedir. Ağaç başına 25 kilogram civarında ürün alınabilmektedir. Chandler cevizinin genel özellikleri bu şekilde olup chandler ceviz budama nasıl yapılır? Bir bakalım.

Chandler ceviz budama nasıl yapılmalıdır?

Chandler ceviz budamada bilinmesi gereken en önemli özellik budamanın doğru yapılmaması ve fazla yapılması halinde ağacın aniden strese girmesi ve kendisini toparlama sürecinin çok uzun olmasıdır. Bu da verim kaybı anlamına gelir. Chandler ceviz budama da ürün yetiştiricilerinin yaptığı en büyük hata ağacın taç yapısını bozacak şeklide yapılan budamalardır. Bu durumda ana taşıyıcı dallar kaybolmaktadır.

1-4 yaş aralığındaki genç chandler ceviz ağaçlarında kış budamaları kesinlikle kati olarak bahar başlangıcından önce yapılmaz. Lider dal üzerindeki budama yaz ve kış budaması olmak üzere mutlaka 2 kez yapılmalıdır. Yaz budaması nisan ayında başlayıp haziran ayının ortalarında bitirilmelidir. Yaz budaması yapıldıktan sonra bahçe mutlaka 2 gün ara ile sulanmalıdır. Chandler ceviz budama da yan literaller üzerinde ilk yıl budama ve seyreltme işlemi yapılmamalıdır. Chandler de göz düşürme ve seyreltme işlemi ise fidanlarda gözler patladıktan sonra yapılmalıdır.

Chandler ceviz ağacında yapılması gereken budamalar
  • Tepe budaması; chandler cevizde kök gelişimini hızlandırarak, gövdeyi kalınlaştırır.
  • Göz budaması; bu budama sayesinde dalların gövdeye geniş açı yapmaları sağlanır ve böylece çıkacak olan gereksiz dallar iptal edilmiş olunur.
  • Şekil budaması; ağaçta uygun bir taç yapısı oluşturmak sureti ile, ağacın gelişimi ve büyümesi düzenlenmiş olur. Sadece meyve verecek olan dallar kalır böylece verimlilik artar.
  • Ürün budaması; kaliteli meyve alınmasını sağlar.
  • Bakım budaması, chandler ceviz budama da bakım budamasının amacı hastalıklı dalların ağaçtan uzaklaştırılmasıdır.

Chandler Ceviz Budama Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ceviz Fidanı Dikimi ve Bakımı

Ceviz Fidanı Dikimi ve Bakımı

Ceviz Çeşitleri Nelerdir?

Ceviz Çeşitleri Nelerdir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ceviz Nerede Yetişir?

Ceviz Nerede Yetişir?

Altay Ceviz Fidanı Altay Cevizi Verimlilik Durumu

Altay Ceviz Fidanı Altay Cevizi Verimlilik Durumu

Hamilelikte Hindistan Cevizi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte Hindistan Cevizi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Cevizde Gübreleme Nasıl Yapılır?

Cevizde Gübreleme Nasıl Yapılır?

Ceviz Bakımı Evreleri

Ceviz Bakımı Evreleri