Chandler Ceviz Verimi
15 Mayıs 2024

Chandler Ceviz Verimi

Chandler Ceviz Verimi: Chandler ceviz türü, 10 senedir Türkiye'de profesyonel tarım olarak ve daha küçük çaplı yetiştiriciler tarafından dikim yapılarak ciddi şekilde, Chandler ceviz verimi alınmış ve kendini ispat etmiş olan bir ceviz çeşididir. Chandler ceviz türü Amerikan menşelidir, California bölgesinde yaygın şekilde dikilen ve dünyada rağbet gören bir türdür. Chandler ceviz Güney Amerika ülkesi Şili'de büyük Chandler ekim alanları kurulmuş ve çok ciddi verimler alınmıştır. Diğer bir deyişle Şili cevizi olarak, ün salmış ve dünya çapında pazar bulmuştur. Ülkemizde de çok güzel verim alınan Chandler cevizi, dikim yapılan bahçeler araştırıldığı zaman doğru bir coğrafi bölge seçimi ile, uygun toprak yapısı ve dikim kurallarına uygun olarak, dikim yapıldığı zaman, Chandler ceviz verimi ile üreticilerin emeğini boşa çıkarmamış ve maddi olarak çok değerli olduğu üreticiler tarafından tescil edilmiştir.

Chandler Ceviz Verim Göstergeleri

Bakımı iyi olan bir chandler ekim alanından, chandler fidanı 6-7 yaşına geldiği zaman, chandler ceviz veriminde her fidan için ortalama 20-25 kg. Arası ceviz almak mümkündür. Bu, bahçe kuran üretici tarafından tespit edilen bir göstergedir. Chandler ceviz fidanı, Yarı dik olarak gelişir. 4x8 ve 5x7aralık verilerek dikilmesi daha uygundur. Bu durumda 10 dönüm araziye 285 ceviz ağacı dikildiğini düşünürsek; bu bahçeden (6-7) sene sonra; 5700 Kg kabuklu ceviz alınabilir. Fidan başına 25 Kg. Hesap edilirse; 7125 Kilo ceviz alınabilir. Chandler cevizin meyve özelliğine bakacak olursak; tomurcuklarındaki verim oranı %85-90 oranında olup chandler ceviz verimi çok yüksektir. Pürüz az, kabuğu ince ve oval şekildedir. Kabuğundan kolay bir şekilde ayrılan ceviz taze ve kuru tüketim için uygundur.

Chandler Ceviz Verimini Etkileyen Durumlar
 • Yerli ceviz türlerine göre chandler ceviz fidanının, çiçekleri geç açması nedeniyle ilkbahar geç donları etkilemez
 • Chandlerin kış dinlenmesine geçmesi bölgeye değişir. Genellikle kasım ayının ortalarını bulur. Dikimin yapıldığı bölgede kasım ayının başında meydana gelen sonbahar erken donda ceviz ağacının o sene verdiği sürgünler zarar görebilir.
 • Yani sonbaharda gelen erken don, chandler ağacının tümü için değil, yalnızca o yıl çıkan sürgünlere zarar verebilir. Bu durumda bir sene sonraki Chandlerin ceviz verimliliğini olumsuz etkiler.
 • Ülkemizde erken don olayına genellikle 1100 metre rakımın üzerinde rastlanır.
 • Buna karşın Türkiye'nin bazı bölgelerinde 1200 metre rakımda olan ılıman yerlerde ya da 900 metre rakımda olan sert sonbahar yaşayan bölgelerde vardır.
 • Chandler fidanının, don çukuru şeklinde tabir edilen arazilere ve büyük akarsuların dere yataklarına dikim önerilmiyor.

Chandler Ceviz Verimi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

1 Ceviz Kaç Kalori?dir?

1 Ceviz Kaç Kalori?dir?

Ceviz Bakımı Evreleri

Ceviz Bakımı Evreleri

Haber Bülteni

Yeşil Ceviz Kabuğu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Yeşil Ceviz Kabuğu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Aradolu Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Aradolu Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ceviz Soyma

Ceviz Soyma

Cevizin Kilosu

Cevizin Kilosu

Chandler Ceviz Gübreleme

Chandler Ceviz Gübreleme

Hindistan Cevizi Suyu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Hindistan Cevizi Suyu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6