Ceviz Suyunun Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ceviz Suyunun Faydaları Nelerdir?

Ceviz suyunun faydaları, oldukça fazladır. Ceviz, badem ve fındık gibi yiyeceklerin faydaları artık hepimiz tarafından bilinmektedir. Bu yiyeceklerin direk olarak kendilerini, yağlarını ya da sularını tüketmek vücut için ayrı bir fayda sağlamaktadır. Ceviz oldukça önemli mineraller ve vitaminler barındırmaktadır. Yiyeceklerin suları ile ilgili olarak genellikle çeşitli kürler yapılmaktadır. Ceviz içeriğinde oldukça fazla çinko barındırmaktadır. Özellikle gelişme çağındaki çocuklar için önemli bir beslenme kaynağı olan ceviz suyunun faydaları oldukça fazladır. Bu faydalar aşağıdaki gibi sıralanmaktadır.
 • Ceviz suyu içildiğinde dahi omega 3 yağlarından faydalanabilirsiniz. Bu yağlar özellikle beyin gelişimi üzerinde önemli etkilere sahip olmaktadır. Hafızanın güçlenmesi sağlayarak unutkanlığa karşı tedbir almış olacaksınız. Günlük hayatın stresi ister istemez beynimizde bir donukluğa neden olmaktadır. Enerjisi düşen beyin normal olarak ani unutkanlıklar ile karşı karşıya kalacaktır. Zaman zaman hepimizin yaşadığı ani unutkanlıklar arasında yapacağımız işler olabilir, aradığımız şey elimizde olmasına rağmen aramaya devam ederiz (Mesela gözlüklerimiz gözümüzde olmasına rağmen gözlüklerimiz ararız.) bunlar vb. Unutkanlıklar için ceviz suyunun faydasından yararlanabilirsiniz.
 • Ceviz suyunun faydalarından bir diğeri de daha uzun süre tok hissetmenizi sağlamasıdır. Günümüzde fast gıdalar tüketmemiz sonucunda kan şekerimizi alt üst etmiş bulunmaktayız. Hızlı yükselen kan şekeri aynı oranda düştüğü zaman kısa sürede tekrar acıkma hissi meydana gelecektir. Mesela sabahları düzgün öğünler ile kahvaltı etmeyip direk olarak hamur işi ürünler ile başlamak 2-3 saat sonra yeniden acıkmamıza neden olacaktır. Ancak sabah kahvaltıdan önce içeceğiniz bir bardak ceviz suyu daha uzun süren bir tokluk hissi oluşmasını sağlayacaktır. Ceviz suyu aynı zamanda kan şekerinizin de dengede kalmasına yardımcı olacaktır.
 • Az önce bahsettiğimiz yanlış beslenme alışkanlıkların bir sonucu olarak yaşadığımız sorunlardan bir diğeri de kabızlık problemi olmaktadır. Kabızlık problemi vücudun doğasında da olabilse bile genellikle yanlış beslenmenin ürünü olmaktadır. Ceviz suyunun faydalarından biri de kabızlık sorunun ortadan kaldırılmasına yönelik olmaktadır. Tabi vücutta başka bir problem yok ise. Bu sayede daha sık bir şekilde büyük idrara çıkabilir ve büyük idrar yaparken oluşan ıkınma sorununda ortadan kalkmasına fayda sağlayacaktır. Bu sorun hemoroid rahatsızlığı yaşayanlarda kanamalara neden olabilmektedir.
 • Ceviz suyu spor yapanlar için çok önemli bir yağ yakıcı olarak kullanılabilmektedir. Yağ yakım hızının artmasına yardımcı olabilecektir. Spor yaparken kan basıncı yükselerek yakılan kalori miktarında doğrudan artış meydana gelmektedir. Spordan yarım saat önce içeceğiniz ceviz suyu bu oranın biraz daha artmasını sağlayabilecektir.
 • Ceviz suyunun faydaları gebeler ve emziren anneler için uygun olsa bile yine de doktor kontrolünde kullanmakta fayda olacaktır. Ceviz anne karnındaki bebeğin beyin gelişimi için de çok büyük fayda sağlayabilecektir.
 • Ceviz suyu tiroit çalışma sistemi üzerinde de olumlu etkiler sağladığı söylenmektedir. Tiroit hormonu iyi çalışmayanlar düzenli kullandıkları zaman tiroit değerlerinin normale döndüğünü belirtmişlerdir. Tiroit hormonunun çalışmamasından kaynaklanan sinirlilik, halsizlik gibi psikolojik etkilerde yavaş yavaş ortadan kalkmış olacaktır.
 • Ceviz suyunun faydalarından en önemlisi de antioksidan özelliği göstermesidir. Vücudun zararlı toksinler ile savaşmasını sağlayarak oluşabilecek rahatsızlıkların önünü kapamış olacaksınız. Özellikle sigara, alkol vb. Kötü alışkanlıklar var ise bunların bıraktığı zararlı etkilerden kurtulmak için ceviz suyunun faydalarını kaçırmayın derim.
Akşamdan bir bardak suyun içerisine bütün cevizi atıp bardağın üzerini kapatın. Sabah kalktığınız zaman içmeden önce dişleriniz fırçalamada fayda var. Çünkü gece boyunca ağız içerisinde bakteriler oluşmuş olabilecektir. Bu şekilde ortalama 21 gün tüketim sağlayarak sizde ceviz suyunun faydalarından faydalanabilirsiniz.

Ceviz Suyunun Faydaları Yorumları

soru

Milena

31 Ağustos 2018 Cuma

Cevizin yağının olduğunu biliyorum ama suyunu bilmiyorum. Ayrıca ceviz suyunun çok acı olacağını düşünüyorum. Peki ceviz suyunun herhangi bir zararı ya da yan etkisi olabilir mi?

Cevap yaz
cevap

Cansu

24 Eylül 2018 Pazartesi

Gebelik döneminde, adet döneminde ya da kadınların emzirme sürecinde ceviz suyu tüketmeleri riskli olabilir. Bu sebepten ötürü doktor kontrolünde ancak almanız doğru olur. Bunun dışında gönül rahatlığıyla ceviz suyunu tüketebilirsiniz.

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Ceviz Türleri ve Özellikleri

Ceviz Türleri ve Özellikleri

Popüler İçerikler

Ceviz Ağacı Dikimi

Ceviz Ağacı Dikimi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

1 Adet Ceviz Kaç Kalori?dir?

1 Adet Ceviz Kaç Kalori?dir?

Ceviz Ağacı Bakımı Nasıl Yapılır?

Ceviz Ağacı Bakımı Nasıl Yapılır?

Ceviz Kabuğu Kaynatmak

Ceviz Kabuğu Kaynatmak

1 Ceviz Kaç Kalori?dir?

1 Ceviz Kaç Kalori?dir?

Chandler Ceviz Gübreleme

Chandler Ceviz Gübreleme

Ceviz Kabuğu Kürü Tarifi ve Malzemeleri

Ceviz Kabuğu Kürü Tarifi ve Malzemeleri

Ceviz kabuğu kürü: Saymakla bitmeyecek kadar faydalı bir besin olan ceviz aynı zamanda kabuğundan da faydalanılan bir şifa deposudur. Ceviz kabuğu, içerisinde bulunan E v[...]

Katı Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Katı Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Katı Hindistan Cevizi Yağı, Tropik bölgelerde yetişen Hindistan cevizi birçok alanda kullanılan ve oldukça besleyici bir palmiye türünün meyvesidir. Hindistan cevizi iç[...]

Ceviz Üzümü Özellikleri

Ceviz Üzümü Özellikleri

Ceviz Üzümü, Mersin'in Silifke ilçesine bağlı Göksu vadisindeki köylerde yetiştirmekte olan bu yöreye özgü, sofralık ceviz üzümünün her salkımı iki kilo ile beş[...]

Hindistan Cevizi Kabuğu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Hindistan Cevizi Kabuğu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Hindistan Cevizi Kabuğu, Hindistan cevizi çoğunlukla yabancı ülkelerde ve deniz kenarına yakın yerlerde yetişen meyvedir. Türkiye'de yetişmeyen meyve olduğu için ülkem[...]

Ceviz Ağacı Nasıl Yetiştirilir?

Ceviz Ağacı Nasıl Yetiştirilir?

Ceviz Ağacı Nasıl Yetiştirilir, Cevizgiller familyasından olan tüysüz yapraklar ve kendine has özel kokulu bir ağaç çeşididir. Ceviz ağacı iklim olarak ılık iklimi [...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6