Cevizde Gübreleme Nasıl Yapılır?
15 Mayıs 2024

Cevizde Gübreleme Nasıl Yapılır?

Cevizde Gübreleme, ceviz ağacınızın türü ne ise ve fideyi hangi firmadan temin ettiyseniz mutlaka ceviz ağacı bakım programını da talep etmeniz gerekir. Çünkü ceviz türleri farklı zamanlarda gübreleme gerektirebilir. Ceviz ağacı dikiminden önce toprak mutlaka gübrelenmelidir. Bu aşamada potasyum ve fosforlu gübre uygulaması yapılır. Kesinlikle azotlu gübre uygulaması yapılmaz. Özellikle yeni ceviz bahçelerinde dengeli ve düzenli gübreleme aksatılmadan yapılmalıdır. Böylece bitkide meyve gözü ve yaprak tacı gelişimi daha dengeli olur. Cevizde gübreleme ilk, olarak toprak boş iken ceviz fidanının dikilmesi için açılan çukurların içine fosfat ve potasyum sülfat belli bir miktar toprak ile karıştırılarak atılır. Ceviz fidanı dikildikten sonra ilk yıl ve sonraki yıllarda ceviz ağacının her yaşı için, 100 gram şeklinde amonyum sülfat ve amonyum nitrat gübrelemesi yapılır.

Cevizde gübreleme nasıl yapılmalıdır?

Gübrelemede maksimum fayda sağlamak için, gübrenin uygulama zamanı ve uygulama şekli çok önemlidir. Uygulanacak olan gübrenin çeşidi ve miktarı da çok önemlidir. Cevizde gübreleme zamanının seçimi bitkinin ihtiyacına göre olmalıdır. Bazı ağaçlarda gübre bir defada verilirken bazı ağaçlarda ise birkaç defa olmak üzere verilmektedir. Cevizde gübreleme zamanının olması gerekenden önce ya da sonra olması gübrelemenin yararlarını yok eder. Zaten her gübre cinsinin uygulanma zamanları bellidir. Sizi doğru olarak yönlendirir.

Cevizde gübreleme çeşitleri nelerdir?
  • Klasik gübreleme; şubat ve mart aylarında her bir fidan başına granül haldeki çinko sülfat gübresinden 25 gram, nisan ayı ortalarında sulamadan önce fidan başına 250-300 gram amonyum sülfat gübresi. Mayıs ayının sonlarına doğru yine sulamadan önce olmak üzere, fidan başına 150-200 gram amonyum nitrat gübresi, haziran ayında ise sulamadan önce 150-200 gram amonyum nitrat gübresi verilmelidir.
  • Yapraktan gübreleme; nisan ve mayıs aylarında 1'er defa olmak üzere 300ccUAN32, 200 gram combi,150 cc bestonik 100 litre su içerisinde karışım haline getirilerek yapraklardan püskürtme yöntemi ile verilir.
  • Damla sulama ile gübreleme; şubat ve mart aylarında 13.24.12+me gübresi 250 gram olmak üzere toprağa karıştırılmalıdır. Nisan ayında damla sulamaya 1 dönümlük alan baz alınarak 1 kilogram K-humat, 10 kilogram AS gübre, 2 kilogram çinko sülfat gübresi verilir. Mayıs ayında damla sulamadan bir dönümlük alana 20.20.20+Me, 5 kilogram %33 AN gübresi ve 1 litre MICRO gübre verilmelidir. Haziran ayında damla sulamadan bir dönümlük alana 5 kilogram %33 AN gübresi, 2 kg potasyum nitrat, 1 kilogram calsimagsi uygulanır. Temmuz ayında damla sulamadan 1 dönümlük alana 2 kilogram %33 AN, 2 kilogram potasyum nitrat ve 1 kilogram calsimagsi uygulanır.
  • Damla sulama uygulamasının yapıldığı yerlerde ise yapraktan, nisan ayında 100 litre su içinde karışım haline getirilen 300 cc UAN 32, 200 gram combı ve 150 gram bestonik yaprak püskürtmesi şeklinde uygulanır. Mayıs ayında aynı uygulama aynı oranlarda tekrar edilir. Eylül ayında ise yapraklar sararmadan önce 300 cc UAN 32, 300 gram fosforum, 300 gram dermin yine püskürtme yöntemi ile yapraklara uygulanır.

Cevizde Gübreleme Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Hindistan Cevizi Sütü Faydaları Nelerdir?

Hindistan Cevizi Sütü Faydaları Nelerdir?

Ceviz Aşısı Nasıl Yapılır?

Ceviz Aşısı Nasıl Yapılır?

Hint Cevizinin Faydaları Nelerdir?

Hint Cevizinin Faydaları Nelerdir?

Ceviz Ağacı Özellikleri Nelerdir?

Ceviz Ağacı Özellikleri Nelerdir?

Ceviz Nerede Yetişir?

Ceviz Nerede Yetişir?