Hamilelikte Cevizin Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Hamilelikte Cevizin Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte cevizin faydaları, Hamilelik süresince anne adayının kendine dikkat etmesi sağlıklı ve dengeli beslenmesi gerekir. Bu süreçte anne adayının tükettiği yiyecekler ile bebeğin de kordon bağı yardımıyla anneden beslendiği bilinmektedir. Bu sebepten dolayı tüketilen yiyeceklere dikkat edilerek beslenilmesi gerekir. Bebeğin beyin gelişimini sağlıklı bir şekilde tamamlaması için annenin ceviz tüketmesi son derece önemlidir. Beyin için gerekli maddelerin cevizde bulunması nedeniyle hamilelik sürecinde ceviz tüketilmesi oldukça faydalıdır.


Hamilelikte cevizin faydaları nelerdir?

 • Hamilelikte cevizin tüketilmesiyle kalp krizi riski azalır. Günde mutlaka 2 adet ceviz tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Böylece bebeğin gelişimi daha sağlıklı olurken; içerdiği yağ asidi ve Omega-3 sayesinde anne adayında bulunan kalp krizi riskinin azaltılması sağlanır.
 • Bu süreç içerisinde anne adayı daha duygusal olduğu için aşırı hassasiyet yaşamaktadır. Hamileliğe bağlı depresyonun giderilmesi için ceviz tüketilmesi son derece etkilidir.
 • Cevizde bulunan maddeler kolesterolün düşmesine fayda sağladığı için hamilelik sürecinde tüketilmesi önerilir. Özellikle de kahvaltıda tüketmeleri tavsiye edilir.
 • Ceviz içerisinde bulunan antioksidanlar sayesinde hamilelik sürecinde vücutta bulunan serbest radikallerin giderilmesine fayda sağlar.
 • Bu süreç içerisinde strese bağlı oluşan etkileri ortadan kaldırılırken göğüs kanseri gibi oluşumların giderilmesinde etkilidir.
 • Hamilelik sürecinde annede mineral kaybı bulunduğu için kemiklerde zayıflama gözlenir. Ceviz içerisinde bulunan mineraller sebebiyle kemiklerin daha güçlü olmasına katkı sağlar.
 • Ceviz içerdiği etkenler sebebiyle kilo vermekte fayda sağlar. Bu süreç içerisinde anne adayının kilo almasının önlenmesi için ceviz tüketilmesi fayda sağlarken; günlük tüketilen ceviz ile annenin tokluk hissinin yükselmesi sağlanır.
 • Anne adayında unutkanlık başlayacağı için bu problemin giderilmesi için ceviz tüketilmesi faydalıdır. Ceviz içerisinde bulunan maddeler sebebiyle hafızanın güçlenmesine fayda sağlar.
 • Günlük vücudun vitamin ihtiyacının belirli oranda karşılanmasına katkıda sağlar. Ceviz içerisinde magnezyum, kalsiyum ve lif bulunmaktadır. Böylece hem anne hem de bebek için gerekli ihtiyaç cevizden karşılanır. Ayrıca içerdiği Manganez ve bakır ile vücudun gerekli ihtiyacını karşılar.
 • Uyku bozukluklarının giderilmesinde inanılmaz etkisi bulunur. Bu sebeple uykuya geçişin daha hızlı olmasına katkı sağlar.
 • Ayrıca hamilelik esnasında kolesterolün yükselmesi ile damarda bulunan şişme ve kızarıklık problemlerin önüne geçer.
 • Şiddetli kalp çarpıntılarının giderilmesine fayda sağlarken; kalp atışlarının düzenli olarak seyretmesine fayda eder.
 • Bu süreç içerisinde safra taşının oluşmasını engelliler. Günlük iki adet ceviz tüketilmesi ile hem anne hem de bebeğin vitamin ve mineral ihtiyaçları karşılanır. Fazlası zarar verirken; günlük iki veya üç adet tüketilmesi bu süreç içerisinde yeterli olacaktır.

Hamilelikte Cevizin Faydaları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Ceviz Nasıl Yetiştirilir?

Ceviz Nasıl Yetiştirilir?

Cevizdeki Vitaminler Nelerdir?

Cevizdeki Vitaminler Nelerdir?

İlginizi Çekebilir

Ceviz Rengi

Ceviz Rengi

Haber Bülteni

Güncel

Ceviz İçi Kabuğu Nasıl Kullanılabilir?

Ceviz İçi Kabuğu Nasıl Kullanılabilir?

Güncel

Chandler Cevizi Bakımı

Chandler Cevizi Bakımı

Ceviz Kabuğu Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ceviz Kabuğu Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ceviz kabuğu çayı, Ceviz ağacı ilkbahar ve yaz aylarında çiçek açar. Bu mevsimlerde olgunlaşan ağaçlardan toplanan cevizlerin kabukları soyularak ayıklanır. Ceviz ka[...]

Ceviz Ağacı Kaç Kilo Ceviz Verir?

Ceviz Ağacı Kaç Kilo Ceviz Verir?

Ceviz ağacı kaç kilo ceviz verir; Yerli ve yabancı üreticilerden edilen bilgilere göre uygun koşullarda dikimi yapılmış ceviz fidanlıklarında dönüm başına 1 ton ila[...]

Ceviz Tohumu Ekimi ve Bakımı

Ceviz Tohumu Ekimi ve Bakımı

Ceviz tohumu ekimi, Ceviz fidesi ve ceviz ağacı yetiştirmek için cevizin kendisi tohum olarak kullanılır. Ceviz çimlendirme ve ekimi zirai eğitim gerektiren bir durumdur. E[...]

Hindistan Cevizi Ağacı Türleri ve Özellikleri

Hindistan Cevizi Ağacı Türleri ve Özellikleri

Hindistan cevizi ağacı, tropikal bir meyve olan Hindistan cevizi tropikal bölgelerde yetişir. Palmiye türüne ait olan Hindistan cevizi ağacı meyvesinden, dallarından, göv[...]

Hamilelikte Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte Hindistan cevizi yağı, Hamilelik annelik her annenin yaşamak isteyeceği mükemmel bir duygudur. Her ne kadar çetin bir süreç olsa da sonunda bebeğini kucağına[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6