Fernor Ceviz Bakımı Fernor Ceviz Fidanı Özellikleri
20 Haziran 2024

Fernor Ceviz Bakımı Fernor Ceviz Fidanı Özellikleri

Fernor ceviz cinsi, 750 -1800 rakımları arasında yetiştirilebilen, Fransız menşeli bir ceviz türüdür. Amerikan menşeli cevizlerden sonra dünya genelinde rağbet gören bir cinstir. Fernor ceviz bakımı, fidan dikiminden önce başlar. Fidan dikiminden önce, dikim yapılacak bölgenin iklim koşulları öğrenilmeli ve iklim şartları uygunsa fernor fidanı dikilmelidir. Fernor ceviz fidanı, ilkbahar geç donları ve sonbahar donlarına karşı dayanıklı bir tür olduğu için genellikle 1000 metre üzerindeki rakımlı bölgelere dikilir. Kış aylarında görülebilen -25, -30 dereceye varan soğuklar, fernor ceviz ağacına zarar vermez. Ayrıca, fernor cevizi için toprak analizi yapılarak, fidanın toprak ihtiyacına uygun bir toprak yapısı oluşturulmalı ve gerekiyorsa yüzey tesviyesi yapılmalıdır.

Fernor Ceviz Fidanı Dikim Sıklığı

Fernor ceviz dikim aralığı, Chandler cevizi ile aynıdır. Genellikle ceviz fidanları, 4x8 metre ve 5x7 metre aralıklarla dikilir. Fernor fidanından yüksek verim almak istiyorsanız, iyi planlanmış ve düzenli bakım yapılmış ceviz bahçelerinde, 6-7 yaşındaki bir ağaçtan 20-22 kilo arasında ceviz verimi elde edilebilir. Bu bakımlar arasında budama, hastalıklara karşı önlemler almak gibi işlemler yer alır.

Fernor Ceviz Fidanı Özellikleri

Fernor cevizinin tozlayıcıları olarak Frenquette ve Fernette ceviz cinsleri kullanılır. Kabuklu meyve ağırlığı ortalama 12 gram, iç ağırlığının oranı %49, iç ceviz ağırlığı ise ortalama 6 gramdır. Fernor cevizinin yağ oranı %51, protein oranı ise %20 civarındadır. Fernor cevizi bakımı olarak çok fazla özellik istemese de rutin bakımları yeterli olmaktadır. Bu bakımlar kısaca:

  • Sulama
  • Budama isteği
  • Hava şartları ya da komşu çevre bahçelerden gelebilecek hastalıklara karşı ilaçlama

Fernor cevizinin sağlıklı bir şekilde gelişmesi ve verimli olması için bu bakımların düzenli yapılması önemlidir.

Ekstra Bilgiler

Fernor cevizinin dikiminden önce toprak analizi yaparak, toprağın pH değerini ve besin elementlerini öğrenmek oldukça önemlidir. Toprak pH değeri 6-7 arasında olmalıdır. Toprak yapısı genellikle kumlu-tınlı ve iyi drene edilmiş olmalıdır. Fernor ceviz ağaçları, derin köklü oldukları için su tutmayan, geçirgen topraklarda daha iyi gelişir. Sulama, büyüme dönemlerinde düzenli olarak yapılmalı ve su stresi yaratılmamalıdır. Özellikle yaz aylarında su ihtiyacı artar ve bu durum göz önünde bulundurulmalıdır.

Fernor ceviz ağacının sağlıklı gelişimi ve yüksek verim alabilmek için bu bakım ve dikim önerilerine dikkat edilmelidir.

Fernor Ceviz Bakımı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ceviz Kabuğu Saç Rengi

Ceviz Kabuğu Saç Rengi

Ceviz Kaç Kalori?

Ceviz Kaç Kalori?

Haber Bülteni

Ceviz Aşı Zamanı Cevizler Neden Aşılanır?

Ceviz Aşı Zamanı Cevizler Neden Aşılanır?

1 Ceviz Kaç Kalori?dir?

1 Ceviz Kaç Kalori?dir?

Ceviz Türleri ve Özellikleri

Ceviz Türleri ve Özellikleri

Hamilelikte Cevizin Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte Cevizin Faydaları Nelerdir?

Cevizin İç Perdesinin Faydaları Nelerdir?

Cevizin İç Perdesinin Faydaları Nelerdir?

Ceviz Ağacı Nasıl Yetiştirilir?

Ceviz Ağacı Nasıl Yetiştirilir?