Ceviz Kabuğu Kürü Tarifi ve Malzemeleri
20 Haziran 2024

Ceviz Kabuğu Kürü Tarifi ve Malzemeleri

Saymakla bitmeyecek kadar faydalı bir besin olan ceviz, aynı zamanda kabuğundan da faydalanılan bir şifa deposudur. Ceviz kabuğu, içerdiği E vitamini sayesinde başta cilt bakımı olmak üzere tırnak ve saçlar üzerinde de mucizevi etkilere sahiptir. Ayrıca sağlık açısından birçok hastalığa faydası olan ceviz kabuğunun kullanım alanı oldukça geniştir.

Ceviz Kabuğu Kürü Nasıl Yapılır?

Vitamin ve mineral deposu olan ceviz kabuğu faydalarından yararlanabilmek için ceviz kabuğunu kür olarak kullanabilirsiniz. Ceviz kabuğu kürü, birçok hastalığın tedavisinde kullanılabileceği gibi bazı sorunları gidermek için kozmetik ürün olarak da kullanılabilir. Geçmiş zamanlarda da birçok alanda kullanılması tercih edilmiş olan ceviz kabuğu kürü, yaklaşık 20 tane ceviz kabuğunun 1 litre suyun içerisinde kaynatılması ile hazırlanabilir.

Saç Dökülmesi İçin Ceviz Kabuğu Kürü

Saç dökülmesi problemine karşı sarımsaktan çok daha etkili olduğu düşünülen ceviz kabuğu kürü, düzenli olarak uygulandığında gözle görülür bir fayda sağlayacaktır. Piyasada saç dökülmesine karşı satılan birçok üründen daha etkili olan ceviz kabuğu kürünün mucizevi etkisinden yararlanmak için kullanacağınız kadar ceviz kabuğunu bir miktar suyun içerisinde kaynatarak elde edilen karışım ile saçları düzenli olarak yıkamak, saç dökülmelerinin önüne geçmekle kalmaz, saçların canlanmasını ve kepek probleminin giderilmesini sağlar. Ayrıca saç beyazlamasının önüne geçen ceviz kabuğu kürünün saça uygulandığında faydası görülecektir.

Diş Tartarına Ceviz Kabuğu Kürü

Birçok kişinin şikâyet ettiği diş problemleri arasında yer alan diş tartarını hazırlayacağınız ceviz kabuğu kürü ile engellemek mümkündür. 1 su bardağı kaynatılmış suyun içerisine 4-5 tane ceviz kabuğu ilave edilip 10-15 dakika kaynatıldıktan sonra soğutulmuş bu kür ile dişlerin günde 3 defa düzenli olarak fırçalanması ya da bu su ile gargara yapılması diş tartarı probleminin giderilmesine yardımcı olmakla beraber, diş etinde oluşacak bakterilerin önüne geçer ve diş çürümelerine karşı da oldukça etki sağlar.

Soğuk Algınlığı ve Öksürük İçin Ceviz Kabuğu Kürü

1 su bardağı kaynatılmış suyun içerisine 2-3 adet ceviz kabuğu ekleyip kaynatarak hazırlayacağınız ceviz kabuğu kürünü 1 hafta boyunca günde 2 defa, kahvaltı ve akşam yemeğinden sonra içtiğiniz takdirde soğuk algınlığı ve öksürüğe karşı olan etkisini göreceksiniz.

Şeker Hastalığı İçin Ceviz Kabuğu Kürü

Soğuk algınlığındaki tarifteki gibi hazırlanan ceviz kabuğu kürünü, şeker hastalığı olan kişilerin düzenli olarak tüketmesi kandaki şeker oranının dengelenmesine yardımcı olur ve şekerin sağlıklı seviyede kalmasını sağlar.

Sivilce İçin Ceviz Kabuğu Kürü

Cilt üzerinde oluşan siyah nokta ve sivilceler doğal ceviz kabuğu kürü ile engellenebilir. 1 çay bardağı suyun içerisinde 1 tane yaş veya kuru ceviz kabuğunun 1 gün bekletilmesi ile hazırlanan bu kürü bir pamuk yardımıyla sivilcelerin üzerine uygulayıp yüzünüzü yıkadığınız takdirde sivilce ve cilt üzerinde oluşan lekelerden kurtulmanız mümkündür.

Tırnak Bakımı İçin Ceviz Kabuğu Kürü

Kolay kırılan ve ince bir tırnak yapısına sahip olan kişiler, sivilce için hazırlanan kür gibi hazırlayacakları ceviz kabuğu kürünü tırnaklarının üzerine bir fırça yardımıyla sürüp yaklaşık 10 dakika bekletip duruladıklarında tırnak yapısının güçlendiğini ve sağlıklı uzadığını fark edeceklerdir.

Ceviz Kabuğu Kürü Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Chandler Ceviz Dikim Aralığı

Chandler Ceviz Dikim Aralığı

Haber Bülteni

Güncel

Ceviz İçi Zayıflatır mı?

Ceviz İçi Zayıflatır mı?

Güncel

Hindistan Cevizi Yağı Kahve

Hindistan Cevizi Yağı Kahve

Hindistan Cevizli Kurabiye Tarifi ve Malzemeleri

Hindistan Cevizli Kurabiye Tarifi ve Malzemeleri

Chandler Ceviz Verimi

Chandler Ceviz Verimi

Cevizin İç Kabuğunun Faydaları Nelerdir?

Cevizin İç Kabuğunun Faydaları Nelerdir?

Ceviz Kabuğu Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ceviz Kabuğu Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ceviz Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Ceviz Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Ceviz Türleri Nelerdir?

Ceviz Türleri Nelerdir?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6