Ceviz Kereste Türleri ve Özellikleri
15 Mayıs 2024

Ceviz Kereste Türleri ve Özellikleri

Ceviz Kereste, Kereste ağaç tomruklarının belirli ölçü ve uzunluklarda şekillendirilmesi ile elde edilen ve marangozların kullanmış olduğu temel malzemedir. Ceviz ağacından üretilen keresteler estetik görünümü ve sağlamlığı nedeni ile mobilya üreticileri tarafından oldukça fazla tercih edilmektedir. Tabi ki ceviz kereste denildiği zaman akla tek bir tür gelmemeli. Çünkü ceviz keresteler de ceviz ağacının cinsine göre çok farklı özellikler taşıyabilmektedir. Tabi ki bunu anlayabilmek için de bu konuda oldukça bilgi sahibi olmak gerekir. Ceviz kereste kendine özgü damarlı yapısı ile en fazla tercih edilen kereste türüdür.

Ceviz kereste nedir, özellikleri nelerdir?

Kereste yapı işlerinde ve mobilya üretmek için kesilip biçilerek şekillendirilmiş ağaçlardır. Ceviz kereste orman türlerinden değildir. Ceviz ağacı ancak belli bir bakım ile bahçede yetiştirilir. Ceviz kereste, sert kereste gruplarındandır. Ceviz kereste iyi cila tutma özelliğine sahiptir ve kolay işlenme özelliğine sahiptir. Ayrıca damarlarının estetik görünümü güzel ve zarif şekillere sahip olduğundan dolayı, oldukça değerlidir.

Ceviz kereste en fazla mobilya ve ince doğramacılık işlerinde tercih edilmektedir. Ceviz kereste az kıymıklı olup esnek yapısından dolayı daha kolay eğilip bükülebilmektedir. Ceviz kereste üzerindeki damarlar ve çatlaklara göre ayrıştırılır. Ceviz kereste fabrikadan ilk çıktığında pürüzlü bir yapıya sahiptir. Planya tezgâhlarında rende yapılarak istenilen şekle sokulur. Dünya üzerinde en kaliteli ceviz kereste Avrupa cevizinin kerestesidir. Ceviz ağaçlarından üretilen kerestelerin değişik renklerde olma sebebi, black siyah ceviz ve claro açık renkli ceviz kerestesidir. Bu ağaçların keresteleri son derece göz alıcıdır. Siyah ceviz kerestenin özgül ağırlığı açık renk ceviz keresteye göre daha ağırdır.

Açık renge sahip olan claro ceviz ağacı meyve vermeyen bir türdür. Claro cevizi ile en kaliteli ceviz olan Avrupa ceviz aşılanma yöntemi ile yeni bir ceviz ağacı türetilmiştir. Yaklaşık 30 yıllık bir zaman dilimini kapsayan süreçten sonra Fransız cevizi olarak adlandırılan ceviz kereste elde edilir ve bu ceviz kereste, Avrupa ceviz kereste ile neredeyse bire bir aynıdır.

Ceviz kereste, göbek odunlu ağaçlar grubuna girer. Dağınık gözenekleri olan bir yapıya sahiptir. İlkbahar mevsiminde oluşan gözenek yapısı sonbaharda oluşan gözeneklerden daha iridir. Ceviz kerestedeki gözenekler, başkesitte küçük öz ve damar kesitte ise iğne yırtığı şeklindedir. Damar kısımda çok zengin damar desenleri bulunur. Ceviz kereste özellikle klasik mobilyalarda tercih edilir. Ceviz kerestenin dış kabuğu sarı ve gri, göbek kısmı açık sütlü kahveden koyu kahveye kadar değişim gösterir.

Ceviz kerestesi elyaflı bir yapıya sahip olup, oldukça ağırdır. Ceviz kereste çok sağlam bir şekilde çivi ve vida tutar. Kolay yarılır ve kolay işlenir. İç mimari ve klasik mobilyada tercih edilen ceviz kereste ancak usta ve tecrübeli bir elde işlenmelidir.

Ceviz Kereste Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ceviz Nasıl Dikilir?

Ceviz Nasıl Dikilir?

Ceviz Fidanı Yetiştiriciliği

Ceviz Fidanı Yetiştiriciliği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ceviz Lekesi Ceviz Lekeleri Nasıl Çıkarılır?

Ceviz Lekesi Ceviz Lekeleri Nasıl Çıkarılır?

Ceviz Badem Yetiştiriciliği

Ceviz Badem Yetiştiriciliği

Hindistan Cevizi Yağı Gratis Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Hindistan Cevizi Yağı Gratis Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Fernette Ceviz Fidanı Türleri ve Özellikleri

Fernette Ceviz Fidanı Türleri ve Özellikleri

Cevizde Hangi Vitamin de Var

Cevizde Hangi Vitamin de Var

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6