Ceviz Nerede Yetişir?
15 Mayıs 2024

Ceviz Nerede Yetişir?

Ceviz nerede yetişir, özelikle tarım sevenlerin ve organik gıda avcılarının en çok merak ettiği konular arasındadır. Ülkemizde yetiştiriciliği oldukça fazla yapılan cevizin de kendine özgü iyi yetişebilmesi için ihtiyaç duyduğu bir iklim koşulu var elbetteki. Oldukça faydalı ve lezzetli olan cevizin yetiştiriciliği gün geçtikçe artmaktadır ve yavaş yavaş her bahçede bir ceviz ağacı olsun gibi süs modundan çıkıp profesyonel yetiştiriciliğe adım atılmak üzere ilerleme kaydetmiştir. Buda beraberinde ceviz nerede yetişir, nasıl yetişir gibi soruların çoğalmasını getirmiştir.

Ceviz nerede yetişir, ceviz ülkemizin hemen hemen her bölgesinde yetişebilen nadir bitkiler arasındadır. Ancak en çok yetişen ve yetiştiriciliği ticari boyuta taşıma yolunda ilerleyen bölgelerimizde vardır. CCeviz en çok;
  • Ege bölgesi,
  • Karadeniz bölgesi,
  • Güneydoğu Anadolu bölgesinde yetişmektedir.
Yukarıda sıraladığımız bölgelerde oldukça fazla üretimi yapılmaktadır. Ceviz ağacı içinde en uygun iklim özelliklerine sahiptirler. Oldukça fazla çeşitli olan cevizin de üretim koşulları ve iklimleri ekim şekilleri yine oldukça fazladır. Ancak temel olan bir şey vardırki oda cevizin oldukça sağlıklı ve önemli bir bitki olmasıdır. Yaprağından ağacına ve kabuklarından iç zarına kadar her bir parçasının ayrı şifa deposu olan cevizin nerede yetiştiği de ayrı bir merak konusu olmuştur illaki.

Tam bir şifa deposu olan cevizin artık merak konusu oldukça fazladır. Ceviz nerede yetişir ceviz kaç yılda büyür ceviz nasıl yetişir gibi. Bunun sebebi ise bu kadar önemli bir bitkinin artık insanlarca fark edilmesi ve daha çok rekabet görmesidir. Ülkemizde de artık tarım bakanlığı tarafından da desteklenen çiftçilerin ceviz nerede yetişir gibi sorularla araştırma yaptığı saptanmıştır. Eğer bu hız ve merak duygusu ile gidilip ceviz yetiştiriciliğinde başarı elde edilirse ülkemiz ceviz konusunda dünya üretimin de önemli bir yere ulaşır ve ceviz ithalatçısı olmak yerini ihracata bırakır.

Ceviz Nerede Yetişir Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Ceviz İçi Kabuğu Nasıl Kullanılabilir?

Ceviz İçi Kabuğu Nasıl Kullanılabilir?

Güncel

Chandler Ceviz Dikim Aralığı

Chandler Ceviz Dikim Aralığı

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6