Ceviz Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Ceviz Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ceviz Yağı, İçerisinde oldukça vitamin ve mineraller yer alan ve özellikle de beyin için oldukça büyük bir öneme sahip gümüş iyonu içeren ceviz değerli bir besin kaynağıdır. Ceviz yağı da ceviz içerisinde bulunan bütün etkin maddeleri barındırması bakımından oldukça kıymetli olan doğal yağlar arasında yer alır.

Ceviz yağı, özellikle de Omega-3 yağ asidi açısından oldukça zengindir ve ceviz içerisinde bulunan yağ asitleri vücut tarafından üretilmediği için sağlık açısından oldukça faydalı olan bu yağın vücuda dışarıdan alınması gerekir. Ceviz yağı potasyum, magnezyum, protein, bakır ve fosfor gibi maddelerin yanı sıra lif, A, B1, B2, B6, B7, C, E vitamini kalsiyum ve demir gibi oldukça önemli besin değerlerine sahiptir. Olumsuz kimyasal etkisi olmayan ve genellikle aminoasitlerden oluşan ceviz yağı, vücut için faydalı olan yağlar sınıfında yer alır. Aynı zamanda ceviz yağı diğer yağların vücuda vereceği zararın da azaltılmasına yardımcı olur.

Ceviz yağı kullanımı, raf ömrü oldukça kısa olan bu doğal yağın, 1 sene içerisinde tüketilmesi gerekir. Diğer bitkisel yağlara oranla maliyeti daha yüksek olan ceviz yağının, ısıtıldığı zaman tadının değişmesi ve acı bir tada sahip olması nedeniyle yüksek ateşte pişirilmesi tavsiye edilmez. Bu nedenle sağlık açısından ceviz yağının yemeklerde kullanılmamasında fayda vardır. Ceviz yağı salata ve sosları ilave edilip tüketilebileceği gibi aynı zamanda cilt ve saç bakımında ve masaj yağı olarak da kullanılabilmektedir. Ceviz yağının mucizevi faydalarından yararlanabilmek için bu yağı aktar ya da kozmetik ürün satan yerlerden temin etmeniz mümkündür. Özellikle de soğuk preslenmiş cevizden rafine edilen ceviz yağı sağlık açısından oldukça faydalı bitkisel yağlar arasında yer alır.

Ceviz yağının sağlığa faydaları nelerdir?
 • Doymamış yağ açısından oldukça zengin olan ceviz yağı bu özelliği ile kan dolaşımını geliştirerek damar esnekliğin korunmasının sağlar ve bu özelliği sayesinde tansiyon ve kalp hastalığına oldukça iyi gelir.
 • Ceviz yağının içerisinde bulunan Omega-3 yağ asitleri beyin hücrelerinde oldukça önemli bir rol oynar. Bu nedenle ceviz yağı beyin ve hafıza fonksiyonlarının gelişmesine ve korunmasına katkı sağlar.
 • Ceviz yağı içerisinde bulunan magnezyum, kalsiyum, selenyum, demir, çinko ve fosfor gibi mineraller sayesinde hormon seviyesinin düzenlenmesi ne ve korunmasını sağlar.
 • Ceviz yağı faydalarından biri de romatizma ve birçok iltihaplı hastalıklara karşı etkili olmasıdır.
 • Ceviz yağı sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olur.
 • Öksürük kesici etkiye sahiptir.
 • Uzun süre tokluk hissi vermesi sayesinde iştahı keser ve zayıflamaya katkı sağlar.
Ceviz yağının cilde faydaları, oldukça kıymetli bir yağ olan ceviz yağı, cilde nemlilik kazandırarak cildin güzelleşmesini sağlar. İçerisinde bulunan E vitamini, amino asitler ve birçok değerli vitamin sayesinde cildin yaşlanmaya karşı korur ve cildin beslenmesini sağlar. Özellikle de ayak mantarı tedavisinde kullanılan cevizi yağı mantarlı bölgeye sürüldüğü taktirde iyileşmeyi hızlandırır. Sedef ve egzama gibi cilt hastalıklarına karşı da oldukça etkili olan bu bitkisel yağ, kurumuş ve pul-pul dökülen deriye uygulandığı taktirde egzama ve sedef gibi hastalıklardan kaynaklanan belirtilerinin azalmasına yardımcı olur.

Ceviz yağının saça faydaları, ceviz yağında bulunan proteinler saç derisinde oluşan bakteri ve ölü hücrelerin önüne geçerek saç dökülmelerini önlenmesini sağlar. Ayrıca saç tellerinin güçlenmesini sağlayarak saçın daha canlı görünmesine yardımcı olur ve saçın nem dengesinin korunması sayesinde kepek probleminin önüne geçer.

Ceviz Yağı Yorumları

soru

Türkan

04 Haziran 2024 Salı

Ceviz yağının doğrudan yemeklere katılmamasının sebebi nedir acaba? Oldukça ağır bir yağ türü müdür acaba? Daha önce hiç ceviz yağını kullanmadım. Salataya eklemenin dışında yemeklerde nerelerde kullanabiliriz? Yardımcı olursanız sevinirim.

Cevap yaz
cevap

Şahabeddin

04 Haziran 2024 Salı

Ceviz yağı oldukça faydalı bir yağdır. Omega 3 bakımından zengindir. Kolestrolü düşürücü etkisi de vardır. Yemekler de kullanmanız da hiçbir sakınca yoktur. Dikkat etmeniz gereken raf ömrünün 1 yıl olmasıdır. 1 yıl içinde tüketmeniz lazım ceviz yağını. Ceviz yağı sindirim sistemine de faydalıdır. Öksürük kesici özelliği de buulnmaktadır. İyi günler.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İlginizi Çekebilir

Ceviz Nasıl Ekilir?

Ceviz Nasıl Ekilir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ceviz Rengi

Ceviz Rengi

Hindistan Cevizi Yağı Kremi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Hindistan Cevizi Yağı Kremi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ceviz Badem Yetiştiriciliği

Ceviz Badem Yetiştiriciliği

Sabun Cevizi Sıvısı Nasıl Elde Edilir?

Sabun Cevizi Sıvısı Nasıl Elde Edilir?

Doğal Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Doğal Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ceviz Fidanı Yetiştiriciliği

Ceviz Fidanı Yetiştiriciliği

Fernor Ceviz Bakımı Fernor Ceviz Fidanı Özellikleri

Fernor Ceviz Bakımı Fernor Ceviz Fidanı Özellikleri

Ceviz Zarı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Ceviz Zarı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Ceviz Ağacı Budama

Ceviz Ağacı Budama

Hindistan Cevizi Kaç Kalori?dir?

Hindistan Cevizi Kaç Kalori?dir?

Chandler Ceviz Fidanı Türleri ve Özellikleri

Chandler Ceviz Fidanı Türleri ve Özellikleri

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6