Aşılı Ceviz Fidanı Türleri ve Özellikleri
21 Haziran 2024

Aşılı Ceviz Fidanı Türleri ve Özellikleri

Cevizin sağlığımıza olan katkısı, herkes tarafından ısrarla tüketilmesine neden olmuştur. Bu nedenle ceviz türleri oldukça fazla geliştirilmiştir. Bu türlerden biri de aşılı ceviz fidanıdır. Ceviz fidanlarının ülkemizin hemen her bölgesinde yetişmesinin temel nedeni, çeşitlerindeki bolluktur. Aşılı ceviz fidanları da kendi aralarında birçok çeşide dönüşmüştür.

Eskiden cevizin hastalıklara iyi geldiği pek bilinmezken, sadece güç verdiği biliniyordu. Bu nedenle ceviz yetiştiriciliği doğal ortamda ilaçsız olarak yapılırdı. Günümüzde ise cevizin, başta kalp damar hastalıklarını iyileştirmek için kullanılması, kolesterol düşürücü etkisinin bilinmesi, beyin ve sinir sistemine olan katkısı gibi nedenlerden dolayı talebin artması, ceviz üretiminin artırılmasına neden olmuştur.

Aşılı Ceviz Fidanı Çeşitleri Nelerdir?

Ülkemizde üretilen aşılı ceviz fidanları yerli ve yabancı olarak iki gruba ayrılır. Yerli olanlar; Şebin, Bilecik, Kaman, Yalova'dır. Yabancı aşılı ceviz çeşitleri ise; Fernette, Howard, Pedro ve Ronde'dir. Bu çeşitlerden oldukça fazla ürün elde etmek mümkündür. Aşağıda bazı türlerin özellikleri açıklanmıştır.

Aşılı Şebin Cevizi

Karadeniz bölgemizin Giresun Şebinkarahisar bölümü, bu ceviz türünün ilk yetiştiği yer olarak kabul edilir. Ortalama meyve ağırlığı 9,4 gramdır. Yüzde 69,4 oranında çeşitli yağlardan oluşan aşılı Şebin cevizinin geri kalan kısmı ise diğer iç randıman vitamin ve minerallerden oluşur. İlkbaharda geç açarak don tehlikesinden uzaklaşır ve ince kabukludur. Ceviz içi beyaza yakın olup, büzüşme miktarı azdır. Salkımında iki ile dört arasında meyve verir. Güneş, sulama ve iç kurdu oluşumunda hassas bir yapıya sahip olan bu ürün, dikkat edilmesi kaydıyla en karlı yerli aşılı ceviz fidanı çeşididir.

Aşılı Bilecik Cevizi

Ülkemizin ender değerlerinden biri olan Bilecik cevizi, tüm dünyada bilinmektedir. Neredeyse tüm bölgelerde yetişen bu ceviz türü, sadece çok sıcak kıyı bölgelerinde daha az yetişir. Fakat istendiğinde buralarda da yetiştirilebilir. Bütün meyvelerde olduğu gibi bu türde de soğuk algınlığına karşı dikkatli olunması gerekir. Bu nedenle baharın çiçek açması ile don meydana gelirse çiçeklerin dökülmesine neden olabilir. Salkımında 2-3 meyve olarak yetişir. Yan dallarında ise yüzde 30 meyve verir. İçi dolgun yapıda olup, ince kabukludur. Meyve ağırlığı 13 gram olan ceviz, yüzde 53 iç oranına sahiptir. Protein ve omega 3 oranı yüzde 68'leri bulan bu ürünün geri kalan içeriği diğer faydalı bileşiklerden oluşur.

Aşılı Fernette Cevizi

Bu ürün, ilk yedi sekiz yıl meyve vermez. Fakat tozlanma yapar. Günümüzde Kaliforniya'da daha çok yetiştirilen bu tür, esasen Fransız kökenlidir. İri ve dik ağacının yan dalları verimsizdir. Geç çiçek açması, ilkbaharın don olaylarına karşı dayanıklı olmasını sağlar. Kapama bahçeler için tavsiye edilmez. Meyvelerinin ortalama ağırlığı 11-12 gram olan ceviz, iç oranı yüzde 5,3 civarındadır. İçi beyaz olan ceviz, Chandler'in tozlayıcısı olarak kullanılır.

Ekstra Bilgiler

Aşılı ceviz fidanları, verimlilik ve hastalıklara dayanıklılık açısından önemli avantajlar sunar. Ceviz ağaçlarının sağlıklı ve verimli olabilmesi için düzenli sulama, gübreleme ve budama işlemlerinin yapılması gerekmektedir. Ayrıca, cevizlerin olgunlaşma döneminde kuşlar ve diğer zararlılardan korunması için gerekli önlemler alınmalıdır.

Aşılı Ceviz Fidanı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İlginizi Çekebilir

Fernor Ceviz Veri mi?

Fernor Ceviz Veri mi?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ceviz Kereste Türleri ve Özellikleri

Ceviz Kereste Türleri ve Özellikleri

Hint Cevizinin Faydaları Nelerdir?

Hint Cevizinin Faydaları Nelerdir?

Hindistan Cevizi Yüz Maskesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Hindistan Cevizi Yüz Maskesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Hindistan Cevizi Yağı Diş

Hindistan Cevizi Yağı Diş

Ceviz Cinsleri Türleri ve Özellikleri

Ceviz Cinsleri Türleri ve Özellikleri

Güncel

Amerikan Ceviz Türleri ve Özellikleri

Amerikan Ceviz Türleri ve Özellikleri

Güncel

Altay Cevizi Özellikleri Nelerdir?

Altay Cevizi Özellikleri Nelerdir?

Güncel

Sibirya Cevizin Sağlığa Faydası

Sibirya Cevizin Sağlığa Faydası

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6