Ceviz Çeşitleri Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ceviz Çeşitleri Nelerdir?

Ceviz çeşitleri, Ceviz dışı kabuklu ve sert bir yapıya sahiptir. İçerisindeki meyvesi, birçok yönden faydalı ve besin değeri yüksek bir yapıya sahiptir. Cevizin de kendi yapısı bakımından farklılık gösteren çeşitleri mevcuttur. Cevizin çeşitleri kabuklarının kalınlıkları ve sertlikleri ile birbirlerinden farklıdır. Yapılan araştırmalar sonunda dünya üzerinde bilinen ve yetişen tam 18 adet birbirinden farklı ceviz çeşitleri vardır. Cevizler yapı itibariyle genel olarak bileşik yapraklıdır. Erkeği ve dişisi vardır. Cevizlerin erkeği ve dişisi aynı ağaç üzerinde farklı zamanlarda olgunlaşma özelliğine sahiptir. Cevizin döllenmesi de rüzgâr ile gerçekleşmektedir.

Ceviz çeşitleri arasında yabancı olarak yurdumuzda yetişen juglans regia L ve pikan türleridir. Pikan daha az yetiştirebildiğimiz bir türdür. Ülkemiz coğrafi bakımından cevizi yetiştirebilecek iklim özelliklerine sahiptir. Ayrıca son 20 yılda ülkemizin birçok bölgesinde aşılı fidanlama yaparak ceviz bahçeleri kurulmuştur. Cevizin çeşitleri arasında yerli olarak Yalova, şebin, Bilecik ve kaman türleri ülkemizde kolaylıkla yetişmesi yapılabilen türlerdendir. Yurt dışında yapılan araştırmalar sonucunda cevizin çeşitlerinden yabancı olanların ülkemize uygun olanları seçilerek son 10 yıldır üretimi yapılmaya başlamıştır. Ülkemize uygun olarak son 10 yıldır dikimi yapılabilen yabancı ceviz çeşitleri pedro cevizi, fernor cevizi, chandler cevizi ve fernette cevizidir. Ceviz yetiştirilirken en önemli unsur ceviz ağacının soğuk havaya olacak dayanıklılığıdır. Cevizin çeşitlerine göre yetiştirilecek iklim koşulları çok iyi saptanmalıdır.


Bazı ceviz çeşitleri ve özellikleri nelerdir?Yerli ceviz çeşitleri

 • Yalova cevizi, taze ve kuru olarak tüketilebilmektedir. Fakat Akdeniz bölgesinde yetişimi çok önerilmez. Yalova cevizinin %23 oranında protein değeri vardır.
 • Kaman cevizi, ceviz yetişebilen her bölgede yetişmeye uygun bir ceviz çeşididir. En başarılı olarak İç Anadolu bölgesinde yetişir. Eylül ayının sonunda hasat edilir. Kuru ceviz olarak tüketime uygundur.
 • Bilecik cevizi, Bilecik cevizi şebin cevizine göre kurtlanmaya daha dayanıklı bir çeşittir. Eylül ayının sonlarında hasat edilir. İç kuru ceviz olarak üretilir ve lezzetlidir. Şebin cevizi için tozlayıcı olarak kullanılmaktadır. Bilecik cevizinin %12 oranında protein değeri mevcuttur.
 • Şebin cevizi, birçok ceviz çeşidine göre daha verimlidir. Eylül ayında hasat edilir. İç kuru ceviz olarak tüketilir. İnce kabukludur ve meyveye erken yatar. Ayrıca şebin cevizi diğer ceviz çeşitlerine göre kabuğundan kolay ve bütün olarak ayrılabilmektedir. Bu yönüyle kullanıma daha elverişlidir. Fakat güneş yanığına ve kurda karşı oldukça hassas bir türdür.

Yabancı ceviz çeşitleri

 • Pedro cevizi, açık renkli bir ceviz çeşididir. Aşırı sıcak bölgelerde meyve verimi düşmektedir. Ancak bu cevizin iç yapısının oranı %47'dir.
 • Fernor cevizi, Fransız orijinli bir ceviz çeşididir. Geç çiçeklenir ve verimli bir türdür.
 • Chandler cevizi, iç ceviz olarak kullanıma en uygun ceviz çeşididir. Açık renkte bir türdür. Yan dallarında meyve verme oranı %90'a kadar çıkmaktadır.
 • Fernette cevizi, karasal iklimin hâkim olduğu bölgelerde yetişmesi önerilen bir ceviz çeşididir. Geç çiçeklenir. Ayrıca fernette cevizi fernor cevizi ile tozlanmaktadır. Fransız orijinli bir türdür.
 • Franguatte cevizi, düşük verimli bir ceviz çeşididir. Çok geç hasatlanır fakat iç rengi oldukça iyidir. Eski bir Fransız çeşidi olan bu ceviz türünün ağaçları iri olmasına rağmen geç meyve vermektedir.

Ceviz Çeşitleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Chandler Ceviz Dikim Aralığı

Chandler Ceviz Dikim Aralığı

Ceviz Ağacı Budama ve Bakımı

Ceviz Ağacı Budama ve Bakımı

Fernor Ceviz Özellikleri

Fernor Ceviz Özellikleri

Editörün Seçtiği

Ceviz Kaç Kalori?

Ceviz Kaç Kalori?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ceviz Fidanı Nasıl Dikilir?

Ceviz Fidanı Nasıl Dikilir?

Ceviz Kabuğu Saç Rengi

Ceviz Kabuğu Saç Rengi

Chandler Ceviz Fidanı Türleri ve Özellikleri

Chandler Ceviz Fidanı Türleri ve Özellikleri

Ceviz Aşılama Teknikleri ve Yöntemleri

Ceviz Aşılama Teknikleri ve Yöntemleri

İnce Kabuklu Ceviz Türleri ve Özellikleri

İnce Kabuklu Ceviz Türleri ve Özellikleri

Fernor Ceviz Bakımı Fernor Ceviz Fidanı Özellikleri

Fernor Ceviz Bakımı Fernor Ceviz Fidanı Özellikleri

Fernor Ceviz Bakımı: Fernor ceviz cinsi 750 -1800 rakımlarına dikilebilen, Fransız menşeli bir ceviz cinsidir. Amerikan menşeli cevizlerden sonra dünyanın her yerinde rağ[...]

Ceviz Üretimi Nasıl Yapılır?

Ceviz Üretimi Nasıl Yapılır?

Ceviz Üretimi, Ceviz hem taze hem de kurutulmuş halde sevilerek tüketilen bir meyvedir. Dünya genelinde ve ülkemizde yaygın olarak ceviz üretimi yapılır.Dünya Genelinde C[...]

Ceviz Sabunu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ceviz Sabunu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ceviz sabunu, Genellikle Uzak Asya'da yetiştirilen bir ağaç türüdür. Tarım alanı elverişsiz olan bölgede yetiştirilir. Yabancı ülkelerde erozyon sorunu çok yaşandı�[...]

Aradolu Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Aradolu Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Aradolu Hindistan cevizi yağı, Doğal kullanılan yöntemler içerisinde yer alan Hindistan cevizi yağının inanılmaz etkileri olduğu belirtilmektedir. Aradolu Hindistan cevi[...]

Cevizin Faydaları Nelerdir?

Cevizin Faydaları Nelerdir?

Cevizin faydaları, hayatımızda çok önemli bir yeri olan cevizin çok sayıda faydası bulunmaktadır. Yediğimiz kek, kurabiye, pasta ve çikolatalarda bulunmaktadır. Günlü[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6