Amerikan Cevizi Türleri ve Özellikleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Amerikan Cevizi Türleri ve Özellikleri

Amerikan cevizi, son yıllarda ülkemizde de yetiştirilen ve meyve verimi oldukça iyi olan ceviz türlerinden biridir. Chandler cevizi olarak da bilenen bu ceviz türü Abd California eyaletinde yetiştirilen ve tüm dünyada kabul görmüş bir türdür. Amerikan cevizi ile kurulan büyük ceviz bahçelerinden ciddi verim alınmıştır. Şili ülkesinde de ekimi yapılan bu cevize Şili cevizi denmektedir. Ülkemizde de dikim kurallarına uyularak, doğru toprak seçimi ve doğru bölgelerde ekimi yapılırsa, oldukça ciddi meyve verimi alınması mümkün olur. Yetiştiriciler için ciddi bir ticari kaynak olarak değerlendirilebilir.


Amerikan cevizi yetiştiriciliğinde dikkat edilmesi gerekenler


Amerikan cevizi 1000-1100 metre denizden yüksekliği olan bölgelerde ya da bunun altında rakımı olan yerlerde yetiştirildiğinde daha iyi verim verir.

Bu ceviz türünün doğru tozlayıcısı franquette ceviz türüyle ekimi yapılması önerilir. 20 adet Amerikan cevizi için tozlayıcı oranı için 1 adet franquette ceviz fidanı ekimi yapılması yeterli olur.

Amerikan cevizinin yan dallara doğru verimli olması nedeniyle, dikimde koridor tipi tercih edilmesi önerilir. Bu nedenle 4X8, 6X8, 5X7 gibi aralıklarla ceviz ağaçlarının ekimi yapılmalıdır. Dikim 5X7 aralıklarıyla yapıldığında 10 dönüm araziye 285 ceviz fidanı ekilebilir. 4X8 aralıklarla dikim yapılırsa, 10 dönümde 312 ceviz fidanı dikilerek bahçe oluşturulabilir. Tarlanızın ölçülerine uyarak bunları ayarlayabilirsiniz. Dikim çukurlarını tarla sınırından 2-2,5 metre içeriden açmanız yeterli olacaktır.


Amerikan cevizi verimliliği


Ceviz bahçesine uygulanacak iyi bir bakımla, Amerikan ceviz ağaçları 6-7 yaşına geldiği zaman her ağaçtan yaklaşık 20-25 kg arasında ceviz almanız mümkündür. Eğer 285 ceviz ekilmiş 10 dönüm ceviz bahçeniz varsa, 6-7 yılın sonunda 5700-7125 kg kabuklu ceviz almanız mümkündür.


Amerikan cevizi özellikleri nelerdir?


Amerikan ceviz fidanı diğer türlerine oranla daha geç çiçeklendiği için, ilkbahardaki geç donlardan etkilenmeyen bir türdür. Bu tür ceviz ağaçlarının kış dinlenmesi zamanı her bölgede farklı olup, genellikle bu süre Kasım ayı ortasını bulur. Ceviz bahçesinin olduğu bölgede Kasım ayı başında oluşacak sonbahar erken don durumunda ceviz sürgünlerinin zarar görmesi olasıdır. Sonbahar eken donlarının ağaçların hepsine değil, o yıldaki genç sürgünlere zarar verme riski vardır. Bu durum bir sonraki yılda verimin düşmesine neden olabilir. Ülkemizde böyle erken don olayları daha çok denizden 1100 metre yükseklikteki bölgelerde oluşmaktadır. Ancak 900 metre yükseklikteki bazı yerlerde de sert geçen sonbahar dönemi olabilir. Amerikan cevizinin don çukuru arazilere, büyük akarsu yataklarına dikimi de önerilmez.

ABD ülkesinin oldukça önemli ceviz türü olan Amerikan cevizi meyveleri ince kabuklu olup, oval ve yüzeyi az pürüzlüdür. Kolaylıkla kabuktan ayrıldığı için taze ve kuru olarak tüketilebilir. Amerikan cevizi tomurcuklarındaki verim kapasitesi %85-90 kadardır. Cevizin içinin %90-100 beyazlık oranı vardır ve içi bütün olarak çıkabilir. Meyvenin içi 6,5 gram ağırlığında, meyveler bütün olarak 10-13 gram ağırlığında olup, ceviz içi %52-55 oranında olur.


Amerikan ceviz ağacı özellikleri nelerdir?

Bu tür ceviz ağaçları uç dallarda meyve oluşturduğu gibi yan dallarında da meyve verir. Ağaçların soğuklanma gereksinimi 700 saat kadardır. Yani ağaçların kış döneminde + 7,5 derece altında 30 gün yani toplamda 700 saat kalması gerekir. Bu konuda ceviz bahçelerinin dikildiği ılıman yerlerde dikkat etmek gerekir. Ağaçların büyümesi orta kuvvette olur. Gelişimi yarı dik şekildedir. Dikim için 4X8, 5X7 aralıklar uygundur. Amerikan cevizi hastalıklara karşı oldukça dayanıklıdır. Dikimi tozlayıcı türle yani franquete cevizle birlikte olmalıdır. Hasat zamanı Eylül ayı ortalarıdır.

Amerikan Cevizi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Ceviz Fidanı Yetiştiriciliği

Ceviz Fidanı Yetiştiriciliği

Popüler İçerikler

Ceviz Sulama Önemi

Ceviz Sulama Önemi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Cevizde Gübreleme Nasıl Yapılır?

Cevizde Gübreleme Nasıl Yapılır?

Ceviz Ağacı Bakımı Nasıl Yapılır?

Ceviz Ağacı Bakımı Nasıl Yapılır?

Ceviz Perdesi Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ceviz Perdesi Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ceviz Nasıl Dikilir?

Ceviz Nasıl Dikilir?

Yeşil Ceviz Kabuğu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Yeşil Ceviz Kabuğu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Ceviz Suyu Zayıflatır mı?

Ceviz Suyu Zayıflatır mı?

Güncel

Adilcevaz Cevizi Türleri ve Özellikleri

Adilcevaz Cevizi Türleri ve Özellikleri

Taze Ceviz Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Taze Ceviz Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Taze Ceviz, Ceviz sağlık açısından oldukça önemli bir yere sahip olan bir besindir. Mevsiminde toplanan taze ceviz tüketilmesi halinde, kişinin birçok hastalıktan korund[...]

Ceviz Zarı Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ceviz Zarı Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ceviz zarı çayı, Ceviz zarı faydaları birçok kişi tarafından bilinmediği için atılmaktadır. Halbuki yapılan araştırmalar ceviz zarının da ceviz kadar faydalı oldu[...]

Ceviz Aşısı Nasıl Yapılır?

Ceviz Aşısı Nasıl Yapılır?

Ceviz aşısı nasıl yapılır, ceviz aşısı ceviz yetiştiriciliğinde ekonomik üretime ve çoğaltmaya uygun bir yöntemdir. Fakat ceviz aşısı yapmak diğer meyve türleri[...]

Saça Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Saça Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Saça Hindistan cevizi yağı, saçınızda oluşan kepek ve kaşıntılı saç derinizden şikâyet edebilirsiniz. Bu şikâyetinizden kurtulmak için ise saçınıza Hindistan ce[...]

Hindistan Cevizi Nasıl Açılır?

Hindistan Cevizi Nasıl Açılır?

Hindistan Cevizi Nasıl Açılır, Hindistan cevizi özellikle dış kabuğunun çok sert olması sebebi ile en zor ayıklanan meyvelerden bir tanesidir. Aslında Hindistan cevizi [...]

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6