Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Hindistan Cevizi Yağı, Tropikal bölgelerde yetişen Hindistan cevizi palmiyegiller familyasının bir tür meyvesidir. Hindistan bölgesinde oldukça fazla yetiştirilen Hindistan cevizi tropikal bölgelerin vazgeçilmez meyvelerindendir. Hindistan cevizi kırılarak içindeki meyvesi yenilir. Hindistan cevizi yapısında bulunan lifi sayesinde sindirimi düzenleyici etkiye sahiptir. Özellikle yapısında bulunan beyaz tanecikler rendelenerek tüketilmesi halinde pasta ve keklerin tüketilmesinde kullanılmaktadır. Hindistan cevizi yağı oldukça besleyici olup boyu 20 metreyi aşan Hindistan cevizi ağacının meyvesinden elde edilmektedir. Hindistan cevizi suyu mayalanması halinde palmiye şarabı üretimi gerçekleştirir. Hindistan cevizi yağı birçok alanda kullanılmakla birlikte tıp ve ilaç sanayinde oldukça fazla kullanılmaktadır. Hindistan cevizi ağacı 6-13 yılları arasında Hindistan cevizi meyvesini vermeye başlar. Hindistan cevizi ağacı yetiştiricileri 60-80 yıl kadar bu ağacın meyvesini almaktadır. Hindistan cevizi meyvesi belirli bir kısım çalışmalardan geçirildikten sonra Hindistan cevizi yağı ve Hindistan cevizi tozu elde edilerek satılır. Sert kabuğu kırılması halinde Hindistan cevizi suyu ve Hindistan cevizi meyvesinin içerisine ulaşılmaktadır.


Hindistan Cevizi Yağı ve Etkileri Nelerdir?


Hindistan cevizi yağı çok besleyici olup vücudu besleyici etkilere sahiptir. Bununla birlikte kişinin güçlenmesini sağlayarak kilo almayı kolaylaştırmaktadır. Bunun yanı sıra sindirimin kolaylıkla yapılmasını sağlamaktadır. Hindistan cevizi yağı vücutta sindirimi kolay olmakla birlikte diğer yağlara nazaran daha kolay emilimini sağlamaktadır. Hindistan cevizi yağı içerisinde amino asitler içeren protein içermektedir. Yapısında vücut için oldukça gerekli olan magnezyum, kükürt, potasyum, sodyum bulunmaktadır. Bu mineraller sayesinde vücudun ihtiyaç duyduğu besinler, enzimler yardımı ile vücuda alınması sağlanmaktadır. Hindistan cevizi yağı midede bulunan rahatsız edici asidin atılmasını sağlamaktadır. Hindistan cevizi yağının içerisinde bulunan mineraller; hazımsızlık, mide ülseri, ishal, gaz, kusma ve dizanteri gibi rahatsızlıklara karşı oldukça etkilidir. Bununla birlikte Hindistan cevizi yağı birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır.


Hindistan Cevizi Yağı Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?


Trans yağlardan daha sağlıklı olan Hindistan cevizi yağı metabolizmanın çalışmasını hızlandırır ve kilo alma problemini ortadan kaldırır. Hindistan cevizi yağı özellikle kozmetik sanayinde makyaj temizlemede oldukça fazla kullanılmaktadır. Su ve diğer alkol içerikli maddelerin temizleyemediği kozmetik ürünlerin, Hindistan cevizi yağı sayesinde kolaylıkla temizlendiği görülmüştür. Şayet makyaj sonrası kolay temizlik sağlamak isteyen bir beyan bir pamuk üzerine Hindistan cevizi yağı dökmesi halinde bölgesel olarak temizliğin yapıldığı gözlemlenmiştir. Bununla birlikte Hindistan cevizi yağının faydalarını şöyle sıralayabiliriz.
 • Hindistan cevizi yağı özellikle deodorant sanayinde oldukça fazla kullanılmaktadır. Kötü koku giderici özelliğine sahip olan Hindistan cevizi yağı yapısında bulunan laurik asitler sayesinde kökü kokular ortadan kalkmaktadır.
 • Lavanta yağı ve Hindistan cevizi yağı birbiri ile karıştırılarak kullanılması halinde kişilerin günün yoğun stresinde kurtulması sağlanır. Bunun için sırtı, boyun, bacak ve kol bölgelerine sürülerek masaj yapılması halinde günün stresinden kurtulacağı anlaşılmıştır.
 • Özellikle Hindistan cevizi yağı ile yapılacak karışımlar bölgesel ağrıların giderdiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Hindistan cevizi yağı kas ağrılarının oluştuğu bölgeye sürülmesi halinde kişideki kas ağrılarının son bulduğu gözlemlenmiştir.
 • Hindistan cevizi yağı içerisinde bulunan minerallerden kaynaklı cildin kuruması engellenir. Bununla birlikte saç diplerinin kuruması engellenir. Ayrıca saç parlaklığı artarak, saçların gür bir şekilde çıkması sağlanmaktadır.
 • Hindistan cevizi yağı içerisinde yapı olarak antibakteriyel ve antifungal içermektedir. Bu maddelerin çokluğu sayesinde ağızda gargara yapılması halinde, ağzın kokusunun gittiği ve ferahladığı gözlemlenmiştir. Anti bakteriyel özelliği sayesinde bakterileri yok edici özelliğe sahiptir.

Hindistan Cevizi Yağı Tedavi Edici Özellikleri Nelerdir?


Vücutta bulunan mantar ve zararlı bakteriler Hindistan cevizi yağı ile tedavi edilmektedir. Özellikle sindirim sisteminde bulunan zararlı mikrop ve bakterilerin, Hindistan cevizi yağı tüketenlerin kısa süre içerisinde vücuttan dışarı atıldığı görülmüştür. Bununla birlikte diş sağlığını korumak isteyen kişiler diş fırçası üzerine karbonat ve Hindistan cevizi yağı dökmesi halinde, diş eti kanamasını engeller ayrıca dişlerin beyazlanması sağlanır. Göz torbaları sarkan kişiler bir pamuk yardımı ile Hindistan cevizi altına sürülerek, göz torbalarının sarkmasını engellemektedir. Hindistan cevizi yağı tıraş olduktan sonra sürüldükten sonra cildin kuruması ve tahriş olması engellene bilinir. Hindistan cevizi yağı sayesinde vücutta oluşan çatlakların kapanması sağlanmaktadır. Hamile ve emziren annelerin belli miktarlarda Hindistan cevizi yağı tüketmeleri sütün artışını sağlamaktadır. Böylelikle bebeğin ihtiyaç duyduğu mineraller temin edilmiş olur. Tırnak kırıklığı yaşayan kişiler gece yatmadan önce tırnaklara Hindistan yağı sürmeleri halinde bu kırıkların yok olduğu gözlemlenmiştir. Hindistan cevizi yağı içerisinde bulunan enzimlerin, makyaj malzemesinin temizliğini sağlıklı bir şekilde gidermektedir. Özellikle dudaklarda çatlama olan kişilerin, Hindistan cevizi yağını bölgesel olarak uygulanması halinde dudak kuruması ve çatlakların yok olduğu görülmüştür. Birçok hastalık Hindistan cevizi yağı sayesinde tedavi edilmektedir. Özellikle ilaç sanayinde birçok ilacın bu ürün sayesinde üretilmesi sağlanmıştır. Bunun yanı sıra birçok Uzman hekim Hindistan cevizi yağının faydalarını kullanarak hastalıkların tedavisinde kullanmışlardır. Bitkisel ve sağlıklı bir özelliğe sahip olan Hindistan cevizi yağı sağlık açısından oldukça önemli bir yere sahiptir.

Hindistan Cevizi Yağı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Chandler Cevizi Bakımı

Chandler Cevizi Bakımı

Ceviz Kaç Kalori?

Ceviz Kaç Kalori?

Haber Bülteni

Ceviz Protein Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ceviz Protein Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ceviz Rengi

Ceviz Rengi

Ceviz Kereste Türleri ve Özellikleri

Ceviz Kereste Türleri ve Özellikleri

Fernor Ceviz Özellikleri

Fernor Ceviz Özellikleri

Ceviz Aşı Çeşitleri Nelerdir?

Ceviz Aşı Çeşitleri Nelerdir?

Ceviz Çimlendirme Nasıl Yapılır?

Ceviz Çimlendirme Nasıl Yapılır?

Ceviz Sulama Önemi

Ceviz Sulama Önemi

Ceviz sulama, her ağacın ya da fidanı suya ihtiyacı olduğu gibi cevizin de suya, sulamaya ihtiyacı vardır. Ceviz sulaması yapılırken dikkat edilmelidir. Yeni dikilen cevi[...]

Ceviz Ağacı Budama ve Bakımı

Ceviz Ağacı Budama ve Bakımı

Ceviz Ağacı, Cevizgiller familyasına ait kokulu ağaç türlerinden bir tanesidir. Yerli ve yabancı olmak üzere 2 türü vardır. Yabancı tür ceviz ağaçları Chandler, Fer[...]

Fernette Cevizi Ağaç Özellikleri

Fernette Cevizi Ağaç Özellikleri

Fernette Cevizi, Fernette cevizi franquette ceviz türünün xlara melezidir. Fernette ceviz Fransa menşeli olan aşılı bir ceviz türüdür meyve boyu 41 mm kabuklu meyvenin a�[...]

Hamilelikte Hindistan Cevizi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte Hindistan Cevizi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte Hindistan cevizi, Hamilelikle birlikte anne adayları kendileri ve bebeklerinin sağlığı için hangi gıdaların daha sağlıklı ve faydalı olduğunu araştırmaya[...]

Ceviz Kabuğu ile Diş Beyazlatma Yöntemleri

Ceviz Kabuğu ile Diş Beyazlatma Yöntemleri

Ceviz kabuğu ile diş beyazlatma, halk tarafından oldukça az bilinen fakat az bilindiği gibi de etkili olan bir yöntemdir. Aslına bakarsanız cevizin vücutta nasıl bir muci[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6