Ceviz Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Ceviz Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Ceviz hastalıkları, ağaçların köklerini ve gövdelerine etkileyen, meyve oluşum zamanı meyvenin yanmasına ve kuruyup dökülmesine etki eden çeşitli hastalıklardır. Ceviz hastalıkları bazen bitkide ciddi problemler oluşturabilmektedir. Ceviz hastalıkları meyve ağaçlarının köklerinde çürüklük oluşturarak meyvenin kurumasına neden olur. Ayrıca ceviz ağacının yapraklarının ve dallarında kurumasına neden olmaktadır. Ceviz ağaçlarında oluşabilecek birçok hastalık türü vardır. Bu hastalıklar bazen ceviz ağacının köküne bazen de meyve ve yapraklarını etkileyebilmektedir.

Cevizde ağacında memeli pas hastalığı

Bu hastalık türü hemen hemen tüm meyve ağaçlarında görülmektedir. Nisan ve Mayıs aylarında havaların ısınması sebebiyle ağaçlarda mantar oluşumu gözlenmektedir. Havaların ısınması ve yağışların artmasıyla birlikte mantar ağacın yapraklarına yayılabilmektedir. Mantar hastalığı ceviz ağacının yapraklarını ve meyvelerini zararlar vermektedir. Bu hastalıklardan biri olan memeli pas hastalığı cevizin fotosentez yapmasını azaltır. Ayrıca hastalık ceviz ağacında ilerlerse fotosentez yapımını tamamen doldurmaktadır. Fotosentezin durması ağacın gelişimini yavaşlamasına neden olur. Ceviz ağacında memeli pas hastalığına engel olabilmek için kimyasal ilaçlama yöntemleri uygulanmalıdır. Ayrıca bu hastalığa engel olabilmek için sonbahar aylarında ceviz ağacının düzgün yaprakları toplayarak yakmak gerekmektedir. Bu yöntem hastalığın engellenmesinde en etkili çözüm yollarından biridir.

Ceviz ağacında kök boğazı çürüklüğü hastalığı

Bu hastalık türü ceviz ağacında çok az rastlanmaktadır. Bitkilerin canlanma dönemi olan Nisan ve Mayıs aylarında havaların yağışlı geçmesinden dolayı ortamdaki nem en üst seviyeye çıkmaktadır. Havaların ısınması, yağışın artması ve havadaki nem oranının çoğalması ile mantar oluşumu görülmektedir. Mantar hastalığı ceviz ağacının gövdesinde, yapraklarında ve meyvesinde ciddi zararlara yol açabilmektedir. Mantar hastalığının ilerlemesi ile ceviz ağacı için çok tehlikeli bir hastalık olan kök boğazı çürüklüğü hastalığı ortaya çıkmaktadır. Bu hastalık ceviz ağacının kök kısmında başlayarak gövdeye kadar ilerlemektedir. Hastalığın oluştuğu bölge karararak kendini göstermektedir. Kök Boğazı hastalığı ceviz ağacının gelişmesini engellemekte ve bitki oluşumunu yavaşlatmaktadır. Bu hastalığa müdahale edilmez ise ceviz ağacı tamamen kuruyabilir. Bu hastalık ceviz ağacı için oldukça tehlikeli bir hastalıktır. Hastalığa engel olabilmek için hastalık belirtileri çok iyi gözlemelidir. Hastalığın oluşmuş olduğu bölge kesici bir alet ile temizlenmelidir. Temizlenen hastalıklı bölgeden çıkan ağaç parçalarını bir araya toplayarak imha edilmesi oldukça önemlidir. Hastalık kendini yenilememesi için hastalığın oluşmuş olduğu bölge sürekli gözlem altında olmalıdır.

Ceviz ağacında bakteriyel yanıklık hastalığı

Ceviz hastalıkları arasında kendini en fazla gösteren bir hastalıktır. Bahar aylarında havaların yağışlı ve sıcak olmasından dolayı havadaki nemlilik oranı oldukça artmaktadır. Bunun sonucunda ise bakteriyel hastalıklar ceviz ağacında meydana gelebilir. Bu hastalık ceviz ağacının yapraklarında ve meyvesinde ciddi zararlara yol açabilir. Hastalık meyve oluşumunu engellemektedir. Ayrıca bu hastalık yeni oluşan meyvelerde dökülmeleri neden olmaktadır. Ceviz ağacından alınacak meyve miktarını düşürmektedir. Hastalığın teşhis edildikten sonra durdurulması oldukça önemlidir. Bu tür hastalıklar için kimyasal ilaçlar bulunmaktadır.

Ceviz ağaçlarında ceviz iç kurdu hastalığı

Ceviz meyvesi nasıl zarar veren en önemli hastalıklardan biridir. Hastalığa neden olan faktör ise larvalardır. Yumurtadan çıkan larvalar meyveyi delerek içerisine girer. İçeri giren bu böcekler meyve içini yer ve kurumasına neden olur. Bunun sonucunda ise meyveler kuruyarak dökülür. Bu hastalığa erkenden müdahale edilmesi gerekmektedir. Müdahale edilmez ise meyveye ciddi zararlar verebilir.

Ceviz ağacından ceviz yaprak göl akarı hastalığı

Ceviz ağacının yapraklarında meydana gelen bu hastalık yaprak dokusu içerisinde yaşamaktadır. Ceviz yapraklarında meydana gelen bu hastalığın ilerlemesi ile meyvelerde ciddi zararlar meydana gelebilir.

Ceviz hastalıkları oluşumunu engellemek için bölgeye uyumlu ceviz ağaçları dikilmelidir. Bölgenin iklim koşulları iyi bir şekilde araştırılmalı ve toprağa uyum sağlayacak en uygun ceviz ağacı dikilmelidir. Ceviz fidanlarını alırken fidanların hastalıksız olmasına dikkat edilmelidir. Fidan dikimi gerçekleştirirken aşırı azotlu gübreleri kullanmaktan uzak durulmalıdır. Fidanlarda oluşacak dip kurtlarına karşı dikkatli olunmalıdır.

Ceviz Hastalıkları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ceviz Nerede Yetişir?

Ceviz Nerede Yetişir?

Sertifikalı Ceviz Fidanı

Sertifikalı Ceviz Fidanı

Chandler Ceviz Fidanı Türleri ve Özellikleri

Chandler Ceviz Fidanı Türleri ve Özellikleri

Aradolu Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Aradolu Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ceviz Suyunun Faydaları Nelerdir?

Ceviz Suyunun Faydaları Nelerdir?

Güncel

Yeşil Ceviz Yetiştiriciliği Nasıl olmalı?

Yeşil Ceviz Yetiştiriciliği Nasıl olmalı?

Güncel

Ceviz Kabuğu Diş Beyazlatma

Ceviz Kabuğu Diş Beyazlatma

Güncel

Amerikan Ceviz Türleri ve Özellikleri

Amerikan Ceviz Türleri ve Özellikleri

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6