Hindistan Ceviz Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Hindistan Ceviz Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Hindistan ceviz yağı, Hindistan cevizi palmiyegiller ailesinden olup tropik bölgelerde yetişen bir palmiye türüdür. Meyvesi için yetiştirilen Hindistan cevizi bitkisi Hindistan cevizi meyvesinden elde edilen Hindistan cevizi lifi için üretilmektedir. Ayrıca içindeki maddenin kullanılıp belli bir aşmaya getirdikten sonra birçok yiyecek de kullanılır. Boyu yirmi metreden fazla olan Hindistan ağacından toplanan öz suyunu kullanarak bir mayalama işleminden sonra palmiye şarabı elde edilir. Hindistan cevizi çok besleyici bir besin olmasıyla birlikte Hindistan cevizi yağı elde edilerek birçok alanda kullanılmaktadır. Hindistan cevizin de yüksek miktarda ancak kolayca sindirilebilen bir yağ vardır. Vücut bu yağı diğer yağlara göre daha faydalı ve etkili bir şekilde kullanırlar.

Hindistan cevizi yağı içerdiği maddelerden ve faydalarından dolayı dünyanın her yerinde ilgi görmektedir. Anne sütünde bulunan bir asidi içermesinden dolayı bebekler içinde oldukça faydalıdır. Saf olarak elde edebileceğimiz Hindistan cevizi yağının diğerlerinden ayırabileceğimiz en büyük yararı oda sıcaklığında katı halde bulunmasıdır.
 • Hindistan ceviz yağında yüksek miktarlarda doymuş yağ oranı vardır. İlk bakıldığında doymuş yağın insan sağlığına zararları bilinmekte olup bu kadar fazla bir doymuş yağ miktarı içeren bir besinin kalp sağlığına zararlı olacağı düşünülebilir. Ancak bilinenin aksine insan sağlığını bozması değil kalp ve vücut sağlığını düzenlemesi ile çok ön plana çıkmaktadır.
 • Hindistan ceviz yağı tüketimi sindirimde sorun yaşayan insanların sindirimi kolaylaştırdığı için sindirime faydalıdır. Ayrıca Hindistan ceviz yağı bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Hindistan cevizinin yapısında bulunan bazı asitler insan sağlığına doğrudan etkisi olan virüs ve bakterilere karşı direnç göstererek bu virüs ve bakterilerin yaşatabileceği sorunları önler. Böylece kolay hastalanan ve mikrop bakteri ve virüslerden mutlaka uzak durması ya da korunması gerekli olan kişiler bu yağı kullanmalıdırlar.
 • Özellikle günümüzde göz önünde olan ve bütün erkeklerin korkulu rüyası olan saç dökülmelerine karşı gözle görülen bir katkı sağlarlar. Hindistan cevizi yağı yıpranmış bir kök sistemine sahip olan saç için o kökü tekrardan besleyerek eski haline dönüşümünde faydalıdır. Saçlara şampuan şeklinde uygulandığı taktirde saçların yumuşamasında ve güzel kokmasın da önemli bir yerdedir. Saç bakımı için en güvenilir ve faydalı olacak olanı organik olanıdır.
 • Hindistan ceviz yağı bakterilere karşı bir çözüm olduğu için ağızda oluşan bakterilerin giderilmesinde ve bu bakterilerin sebep olduğu ağız kokusunu engellemede önemlidir. Ağız bakım suları ve diş fırçalamanın yanında doğal ve ekonomik bir yöntem olan bir kaşı Hindistan cevizi ile suyun karıştırılıp içilmesi faydalı bir yöntem olacaktır.
 • Yapıları bakımından kuru bir cilde sahip olan insanların vücutlarının nemlendirme etkisi yapabilir. Duş sonrası kullanımlarda önemli sonuçlar veren Hindistan cevizi yağı duştan sonra nemlendirmek istenilen yerlere ya da sert olan bölgelere uygulanarak etkili bir sonuç elde etmek mümkündür.
 • Kadınların sorunun olan ve ekonomik değerleri yüksek olan doğal olmayan makyaj temizleme malzemelerinin yerine de kullanılabilir. Sizin yapmanız gereken fırça temizleme aletinin üzerine biraz sabun ya da şampuan döküp makyajlı olan bölgelere uygulayıp yıkanmasıdır.
 • Saç bakımı için saç uçlarına uygulayabildiğimiz Hindistan cevizi yağı kırılmaları giderir ve güzel bir görünüme ulaşmasında faydalıdır. Bunun dışında saç derisi problemlerini ortadan kaldırmaktadır.
 • Hindistan ceviz yağı çok güzel kokması ve etkisinden dolayı masaj yağı olarak da kullanılabilir ve kas ağrılarından kurtulması için çok güzel bir yağdır.

Hindistan Ceviz Yağı Yorumları

soru

Bozan

01 Eylül 2018 Cumartesi

Hindistan cevizi yağının vücutta çok fazla faydasının olduğunu biliyorum. Özellikle de cilt üzerinde ciddi faydaları vardır. Ülkemizde de bulunması oldukça kolay olan bu yağı bebeklerde cilde sürmek amacı ile de kullanabilir miyiz?

Cevap yaz
cevap

Dehan

11 Eylül 2018 Salı

Merhaba Yenidoğan bebeğin mekonyumunu temizleyin. Bir pamuklu çubuğa birkaç damla hindistan cevizi yağı damlatın. Bu pamuklu çubukla çocuğunuzun kakasını temizleyin. Bebeğinize masaj yapın. Bebeğiniz kafasında pul pul kabuklar varsa, hindistan cevizi yağı ile saçını temizleyebilirsiniz. Bebe şampuanı ile saçlarını yıkarken birkaç damla hindistan cevizi yağı damlatın. Pullanma yok olacaktır.

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Pedro Cevizin Genel Özellikleri

Pedro Cevizin Genel Özellikleri

Haber Bülteni

Güncel

Ceviz Fidanı Çeşitleri Nelerdir?

Ceviz Fidanı Çeşitleri Nelerdir?

Güncel

Hindistan Cevizi Yağı Göz Altı

Hindistan Cevizi Yağı Göz Altı

Güncel

Ceviz Kaç Kalori?

Ceviz Kaç Kalori?

Ceviz Bakımı Evreleri

Ceviz Bakımı Evreleri

Ceviz Bakımı, kasım, aralık, ocak aylarında ceviz fidanı dikilmesi ile başlar. Fidanın aşılı olmasına dikkat edilmelidir. Kış aylarında toprağı soğuktan korumak v[...]

Amerikan Ceviz Çeşitleri Nelerdir?

Amerikan Ceviz Çeşitleri Nelerdir?

Amerikan ceviz çeşitleri için bilinen adıyla chandler cevizleri oldukça faydalı olup ceviz türleri arasında popülaritesi en yaygın olan türdür. Bu ceviz türünü bu ka[...]

Cevizdeki Vitaminler Nelerdir?

Cevizdeki Vitaminler Nelerdir?

Cevizdeki vitaminler, sağlık açısından çok önemli vitaminlerdir. Ceviz içeriği açısından son derece besleyici, sağlıklı ve tok tutan bir atıştırmalıktır. Ara ö[...]

Hindistan Ceviz Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Hindistan Ceviz Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Hindistan ceviz yağı, Hindistan cevizi palmiyegiller ailesinden olup tropik bölgelerde yetişen bir palmiye türüdür. Meyvesi için yetiştirilen Hindistan cevizi bitkisi Hind[...]

1 Dönüme Kaç Ceviz Ağacı Dikilir?

1 Dönüme Kaç Ceviz Ağacı Dikilir?

1 Dönüme kaç ceviz ağacı dikilir: Ceviz ağacı geç yetişen ve geç meyve veren fakat uzun yıllar dayanabilen bir ağaçtır. Bağda bahçede yetiştirilebilen ceviz ağac�[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6