Muskat Cevizi Türleri ve Özellikleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Muskat Cevizi Türleri ve Özellikleri

Muskat Cevizi, Görüntü olarak büyük bir zeytine benzeyen muskat cevizi küçük Hindistan cevizi ve Hint cevizi olarak da bilinir. Kendine has güzel lezzeti ile birtakım sos ve yemeklerde kullanılan muskat cevizi sağlığa olan faydaları bakımından eski zamanlardan beri baharat olarak kullanılmıştır. Ana vatanı Banda Adaları olan ve portakal ağacına andıran bir ağaçta yetişen muskat cevizi küçük Hindistan cevizi olarak bilinmesine rağmen lezzet olarak Hindistan cevizi ile hiçbir benzerliği bulunmamaktadır.

Muskat cevizi kullanımı, ağaçta yetişen meyvelerin kırmızı zar ile çevrilmiş çekirdeği kabuğu soyularak kurutulduktan sonra serin güneş görmeyen kuru ve karanlık bir yerde saklanıp rendelenerek kullanılan muskat cevizi genellikle yemeklere ayrı bir aroma ve koku vermek için kullanılmaktadır. Pilav, sebze yemekleri, çorba, patates püresi ve köfte yapımında baharat olarak kullanılabileceği gibi beşamel sos gibi birçok sos yapımında da kullanılır. Aynı zamanda çörek, kurabiye, kek gibi hamur işlerine de ilave edilebilir. Hint mutfağının vazgeçilmezi olan muskat cevizi birçok ülke mutfağında farklı yemek çeşitlerine ilave ederek ve sıcak içeceklere eklenip kullanılmaktadır. Oldukça lezzetli bir tada sahip olan muskat cevizini geçmiş zamanlarda bulmak biraz zordu. Ancak şimdi büyük marketlerde bulunabiliyor. Çoğunlukla cam kavanoz içinde bulabileceğiniz bu baharat aktarlardan da tane olarak temin edebilir.


Muskat cevizi faydaları nelerdir?

 • İçerisinde bulunan mentole benzeyen bir bileşen sayesinde doğal bir ağrı kesici özelliği olan muskat cevizi 1 çay kaşığı balın içerisine 1 çay kaşığı rendelenerek ilave edilip karıştırılarak tüketildiğinde karın ağrısı ve baş ağrısına oldukça iyi gelir.
 • İştah açıcı özelliğe sahiptir ve aynı zamanda sindirim sistemine katkı sağlar.
 • Birçok kişinin şikâyet ettiği kötü ağız kokusunun giderilmesine yardımcı olur.
 • Muskat cevizi oğul otu ile kaynatılıp içildiğinde uykusuzluk problemini gideriz
 • Muskat cevizi 1 su bardağı sütün içerisine bir tutam ilave edilip bal ile tatlandırılarak içirildiğinde idrar yollarının açılmasını sağlar, gaz söktürücü etkiye sahiptir.
 • Bulantı ve kusmaya karşı oldukça etkilidir.
 • Mide ağrısı ve hazım zorluğu gibi mide rahatsızlıklarına iyi gelir.
 • Antiseptik özelliği sayesinde vücutta bulunan mikroplarla savaşır.
 • Libodonun artmasını sağlar ve cinsel isteksizliği giderir.
 • İçerisinde bulunan magnezyumun sakinleştirici bir etkiye sahip olmasından dolayı muskat cevizi strese karşı oldukça etkilidir ve sinirlerin yatışmasına yardımcı olur.
 • İçerisinde bulunan bileşenler sayesinde beyin sağlığı üzerinde olumlu etkilere sahiptir ve bu nedenle Alzheimer hastalığı ve birçok zihinsel hastalığın olumsuz etkilerini azaltır.
 • Cilt sağlığına oldukça faydalıdır.
 • Toksinlerin vücuttan atılmasına destek olur.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Kanserli hücrelerle savaşır ve kanser hücrelerinin vücudun diğer yerlerini yayılmasını engeller.
 • İçinde bulunan potasyum nedeniyle kan damarının rahatlamasına yardımcı olur, kan basıncını kontrol altına alır ve kan dolaşımının hızlandırır.
 • Muskat cevizi böbrek taşlarının atılmasını yardımcı olur.
Muskat cevizi yan etkileri, aşırı kullanılmadığı takdirde hiçbir zararlı olmayan muskat cevizi aşırı kullanıldığı takdirde kabızlık, idrar yapmada güçlük, kalp çarpıntısı ve mide bulantısı gibi durumların ortaya çıkmasına neden olabilir. Muskat cevizinin aynı zamanda vücudun doğuma hazırlanmasını sağlayan prostaglandini azaltma etkisi olduğu için birtakım doğumsal anormalliklere ve düşüklere neden olabilir. Bu nedenle hamilelerin muskat cevizini kullanmaları önerilmez.

Muskat Cevizi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Cevizdeki Vitaminler Nelerdir?

Cevizdeki Vitaminler Nelerdir?

Haber Bülteni

Güncel

Ceviz Ağacı Nasıl Dikilir?

Ceviz Ağacı Nasıl Dikilir?

Güncel

Çetnır Ceviz Çetnir Ceviz Meyve Özellikleri

Çetnır Ceviz Çetnir Ceviz Meyve Özellikleri

Yabancı Ceviz Çeşitleri Nelerdir?

Yabancı Ceviz Çeşitleri Nelerdir?

Fernor Ceviz Fidanı Türleri ve Özellikleri

Fernor Ceviz Fidanı Türleri ve Özellikleri

Ceviz Kabuğu Kaynatmak

Ceviz Kabuğu Kaynatmak

Ceviz İçini Faydaları Nelerdir?

Ceviz İçini Faydaları Nelerdir?

Ceviz Ağacı Bakımı Nasıl Yapılır?

Ceviz Ağacı Bakımı Nasıl Yapılır?

Ceviz Türleri ve Özellikleri

Ceviz Türleri ve Özellikleri

Ceviz Ezmesi Tarifi ve Malzemeleri

Ceviz Ezmesi Tarifi ve Malzemeleri

Ceviz ezmesi; ceviz tam bir vitamin ve enerji deposudur. Dolayısıyla cevizden yapılan ceviz ezmesi de faydalı bir besindir. Ceviz ezmesi denince ilk akla gelen şehirde Burdur'[...]

Ceviz Yetiştiriciliği Ceviz Yetiştirmede Toprak Özelliği

Ceviz Yetiştiriciliği Ceviz Yetiştirmede Toprak Özelliği

Ceviz Yetiştiriciliği, Ülkemizde hemen hemen bütün yörelerde yetişebilen ceviz ağacı sayısıyla dünyada ilk sıralarda yer almasına rağmen elde edilen ürün açısın[...]

Amerikan Cevizi Yetiştiriciliği

Amerikan Cevizi Yetiştiriciliği

Amerikan Ceviz Yetiştiriciliği, Çok verimli olan bu ceviz Chandler ismi verilmiştir. Bu ceviz Amerikan menşelidir. Özellikle Kaliforniya bölgesinde çok ekimi yapılmıştı[...]

Ceviz Ağacı Özellikleri Nelerdir?

Ceviz Ağacı Özellikleri Nelerdir?

Ceviz ağacı özelikleri, oldukça fazla ve ilginçtir. Eski çağlardan beri masallara ve efsanelere konu olan bir ağaçtır ceviz. Hatta birçok toplumda kutsal ve bereketli a�[...]

Ceviz Aşısı Yapımı Zamanı

Ceviz Aşısı Yapımı Zamanı

Ceviz Aşısı, İnsanlar tarafından ticari amaçlı yetiştirilen bitkilerin birçoğuna büyüme gelişme dönemlerinde verimi artırmak için aşı yapılmaktadır. Aynı tür [...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6