Sibirya Cevizin Sağlığa Faydası
20 Haziran 2024

Sibirya Cevizin Sağlığa Faydası

Sibirya cevizi, Sibirya bölgesinde yetişen bir ceviz ağacıdır. Melezleme yöntemi ile ceviz fidanı elde edilir. Diğer adı ile Altay cevizidir. Türkiye bölgesine Sibirya cevizi fidanı yurt dışından ithal edilir. Bu ceviz türü, her bölgede kolaylıkla yetişir. Cevizin bakımı kolay olduğu için her alanda yetişmeye elverişlidir. İlkbahar aylarında ceviz fidanının dikimi yapılır. Boyu en fazla 6 metreye kadar uzanır. Diğer ceviz türlerine göre boyu oldukça kısadır. 45 derecelik iklim şartlarında yetişir. Sibirya cevizi, don ve soğuk hava şartlarından etkilenmez. Bu özelliğinden dolayı cevize olan talep artmaktadır. Türkiye'nin genelinde don olayı yaşandığı için Sibirya cevizi fidanı sürekli ithal edilir. Bu sayede üreticinin ürününün zarara uğraması engellenir. Sibirya cevizi, tüplü ve fidan olarak dikilir. Meyvesi çok olan bir ceviz türüdür. Yaklaşık her dalda 7 tane meyvesi olur. Soğuk iklime dayanıklıdır. Özellikle Doğu Anadolu Bölgesinde tüplü veya fidan olarak satışa sunulur. Rusya gibi soğuk ülkelerde yetişebilen bir ceviz türüdür. Ceviz dikildikten sonra mutlaka su verilmelidir.

Sibirya cevizi, içinde %65 yağ oranı barındırır. Diğer ceviz türlerine göre yağ asidi fazladır. Son yıllarda hormonlu gıda ve donmuş gıda tüketimi arttığı için hastalıklar çoğalmaktadır. Uzmanlar bu gıdalardan uzak durulması gerektiğini belirtir. Bir avuç ceviz tüketimi, diğer besinlere göre sağlığa faydalı etki oluşturur.

Sibirya Cevizinin Sağlığa Faydaları

Sibirya cevizi, diğer adıyla Altay cevizi, sağlık için oldukça faydalıdır. Diğer ceviz türlerine göre antioksidan özelliği çok fazladır. Kronik hastalıklara karşı koruma sağlar. Vücuda günlük enerji miktarı sağlar. Her türlü kanser riskini azaltır. Ceviz içinde magnezyum, lif, protein ve yüksek yağ bulunduğu için vücuda faydalıdır. Diyet yapan kişiler için tokluk hissi sağlar. Sindirim sistemini çalıştırır ve kabızlığı önler. Dışkıyı yumuşatır. Kuruyemişler içinde en çok yağ içeren besindir. Ceviz, yüksek enerji deposudur ve kan dolaşımını hızlandırır.

Sibirya Cevizinin Diğer Faydaları

Sibirya cevizi, omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir, bu da kalp sağlığını destekler ve inflamasyonu azaltır. Aynı zamanda beyin fonksiyonlarını destekler ve hafızayı güçlendirir. İçerdiği vitaminler ve mineraller sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücut direncini artırır.

  • Kemik sağlığını korur
  • Cilt sağlığını iyileştirir
  • Saçların daha sağlıklı ve parlak olmasını sağlar
  • Hormon dengesini düzenler

Sibirya cevizi, sağlıklı bir yaşam sürdürmek isteyenler için mükemmel bir besindir. Düzenli tüketildiğinde, vücudun ihtiyaç duyduğu birçok besin öğesini sağlar ve genel sağlığı destekler.

Sibirya Cevizi Yorumları

soru

Toydeniz

27 Nisan 2024 Cumartesi

Sibirya cevizini internet ortamında çok araştırdım ve çok sevilen ve aynı zamanda oldukça pahalı olan bir ceviz türüymüş. Ben de bahçeme ceviz fidanları dikmek istiyorum. Peki sibirya cevizinin fidanını ülkemizde nereden temin edebilirim?

Cevap yaz
cevap

Admin

27 Nisan 2024 Cumartesi

Merhaba Toydeniz,

Sibirya cevizinin fidanlarını ülkemizde temin edebileceğiniz birkaç yol var. Öncelikle, tarım ve bahçe ürünleri satan yerel fidanlıkları ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca, internet üzerinde tarım ürünleri satan güvenilir sitelere de göz atabilirsiniz. Bazı tarım kooperatifleri ve fidan üreticileri de bu tür özel ağaç fidanlarını tedarik edebiliyor. Fidan alırken, satıcının güvenilir olmasına ve fidanların sertifikalı olmasına dikkat etmenizi öneririm.

Bahçenize dikmeyi planladığınız ceviz fidanları için şimdiden başarılar dilerim!

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Chandler Ceviz Verimi

Chandler Ceviz Verimi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Chandler Bodur Ceviz Verimi

Chandler Bodur Ceviz Verimi

Hindistan Cevizi Tozu Nasıl Yapılır?

Hindistan Cevizi Tozu Nasıl Yapılır?

Chandler Ceviz Dikimi

Chandler Ceviz Dikimi

Ceviz Yetiştiriciliği Ceviz Yetiştirmede Toprak Özelliği

Ceviz Yetiştiriciliği Ceviz Yetiştirmede Toprak Özelliği

Fernor Ceviz Özellikleri Nelerdir?

Fernor Ceviz Özellikleri Nelerdir?

Güncel

Chandler Cevizi Bakımı

Chandler Cevizi Bakımı

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6