Ceviz Yemek Ceviz Yemenin Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Ceviz Yemek Ceviz Yemenin Faydaları Nelerdir?

Ceviz yemek; çok faydalıdır. Ceviz Türk mutfağının baş tacıdır. Pek çok tatlı tuzlu hamur işlerinde ve bazı yemeklerde ceviz kullanılmaktadır. Özellikle baklava, içli köfte ve erişte denilince ilk akla gelen şey ceviz olur. Bu harika meyve tam bir doğa mucizesidir. Ülkemizde bol miktarda üretimi yapılan ceviz kabuklu haliyle uzun süre saklanabilmektedir. Ceviz yemek kadar cevizin kabuğu ve yapraklarından da istifade etmek mümkündür. Ceviz yemek için kabuksuz olanı değil kabuklu halinin tercih edilmesi uzmanlar tarafından daha çok tavsiye edilmektedir. Kabuksuz cevizin uzun süre dayanabilmesi ve güzel görünmesi için doğallıktan uzaklaştırıldığı yönünde bazı satıcı uygulamaları bulunmaktadır. Bu nedenle taze halini tüketmek bizleri bu kuşkulardan da uzaklaştırmış olur. Ceviz yemenin pek çok faydası bulunmaktadır. Ceviz özellikle gelişme çağındaki çocuklar ve gebeler için çok faydalı bir besin maddesidir.

Ceviz yemenin faydaları nelerdir?
 • Cevizin içeriğinde bol miktarda omega bulunmaktadır. Omega yağ asitleri beyin gelişimi ve hafıza için çok faydalıdır. Bu nedenle her gün düzenli olarak ceviz tüketilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Özellikle gelişme çağındaki çocukların cebinden eksik edilmemesi gereken bir besin maddesidir.
 • Kanser hastalığı çağımızın en çok korkulan sağlık sorunlarından bir tanesidir. Kanser vücudun herhangi bir bölgesinde başlayıp çeşitli etkenlere bağlı olarak diğer organlara yayılabilir. Kanser hastalığının tedavi edilmesi için uygulanan birçok tıbbi ve doğal tedavi yöntemi bulunmaktadır. Fakat asıl olan hastalıktan korunmayı başarabilmektir. Kullanılan ilaçlar, bazı alışkanlık yapan maddeler, zararlı gıdalar ve benzeri şeylerin etkisiyle vücutta bir kısım atık maddeler oluşur. Bu maddeler toksin olarak anılır. Toksinlerin hızla vücuttan uzaklaştırılması gerekir. Ceviz yemek antioksidan etki göstererek vücudu temizleyebilir. Bu sayede kansere neden olan radikaller de vücuttan uzaklaştırılmış olur.
 • Uygun bir diyet programı eşliğinde günde bir adet ceviz tüketimi yağ yakımını hızlandırabilir. Aslında ceviz yağlı bir besin maddesidir. Hatta yemeklik yağı bile üretilmektedir. Fakat bu kadar yağlı olmasına rağmen kilo vermeye yardımcı olması sizi şaşırtmasın. Ceviz yenildikten kısa bir süre sonra vücutta tokluk hissi uyandırır. Bu özelliği sayesinde kilo vermeye yardımcı olur.
 • Ceviz yemek kolesterol seviyesinin düşürülmesine de katkı sağlamaktadır. Bunun için bir adet cevizin akşamdan suya ıslatılması gerekir. Sabah uyandığınızda hem suyunu içip hem de cevizi yemeniz gerekir. Bu yöntemi ara vermeden devamlı olarak uygularsanız bir süre sonra kolesterol düzeyiniz olması gereken seviyeye gelecektir. Fakat beslenmeye de dikkat edilmesi gerektiği akıldan çıkartılmamalıdır.
 • Ceviz yemek kalp damar sağlığının da korunmasına katkı sağladığı uzmanlar tarafından da kabul edilmektedir.

Ceviz Yemek Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6