Ceviz Tohumu Ekimi ve Bakımı
15 Mayıs 2024

Ceviz Tohumu Ekimi ve Bakımı

Ceviz tohumu ekimi, Ceviz fidesi ve ceviz ağacı yetiştirmek için cevizin kendisi tohum olarak kullanılır. Ceviz çimlendirme ve ekimi zirai eğitim gerektiren bir durumdur. Eğer küçük bir bahçeniz varsa kendi cevizinizi çimlendirip bahçenizde yetiştirebilirsiniz. Ancak büyük tarlalarda ceviz bahçesi oluşturmak istiyorsanız bunun için mühendislerden yardım almanız gerekir. Çünkü denenmemiş, ilaçlanmamış ve verim oranı belli olmayan ceviz tohumu ekmek çok ciddi maddiyat kayıplarına ve zaman kaybına yol açabilir. Bu nedenle ziraat mühendisleri tarafından denenmiş sertifikalı tohumlar tercih ediniz. Öncelikle cevizleri dikime hazırlamak için çimlendirmeniz gerekir. Çimlendirmeye başlamadan önce hastalıklara ve zararlara karşı uygun ilaçlarla ilaçlamanız gerekmektedir. Cevizleri suladıktan sonra nemli bir ortamda ışık almayacak şekilde her gün düzenli olarak ıslatmak gerekir. Islattığınız cevizleri üzerine uygun bir naylonla kapattıktan sonra ısı derecesi 8 olan bir ortama koyun. Bir süre sonra cevizlerin şişip filizlendiğini göreceksiniz. Hafiften yeşermeye başlayan filizler toprağa ekim için uygundur. Ceviz tohumu ekimi için filizlendirmeden toprağa koymak uzun sürecektir. Bu nedenle önce bu işlemi yapmanız gerekir.

Ceviz tohumu ekimi için toprak nasıl olmalıdır?

Ceviz tohumu ekimi yapmadan önce toprağa ekim için uygun hale getirmek gerekir. Toprakta bulunan herhangi bir hastalık ya da zararlı varsa önce toprağı bunlardan temizlemek gerekir. Çünkü ceviz tohumu ekimi sonrasında tohumlar bunlardan dolayı zarar görebilir. Tarlayı sürdükten sonra ceviz fidanları arasına 120 cm olacak şekilde her fide arasında en az 50 cm olacak şekilde tohumlar yerleştirilir. Derinlik mesafesi ise 12 cm olmalıdır. Üzerini kapattığınız tohumları sulama sistemiyle ilk can suyunu verebilirsiniz. Ceviz tohumu ekimi sonrasında bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise kuşlardır. Ceviz tohumu ekimi sonrasında kuşların özellikle de kargaların tarlayı istila etmeleri ve zarar vermeleri an meselesidir. Bu nedenle korkuluk veya onları uzak tutacak başka şeyler yapılmalıdır. Düzenli olarak sulanan ve büyümeye başlayan fidelerden verim alınması planlanır.

Ceviz Tohumu Ekimi Yorumları

soru

Helbest

09 Nisan 2024 Salı

Ben bir ceviz ektim saksida yeserdi yaklasik 2 cm yukseldi ama surekli yeseren yepraklari kuruyor sonra tekrar yeserip kuruyor bunun icin ne yapmaliyim

Cevap yaz
cevap

Uğuralp

09 Nisan 2024 Salı

Bende bu durum yaşanıyor. Toprağın yapısı önemli oldugu kadar güneş de cok fazla etkendir. Güneşten korunmali gölgede bırakılmalıdır. Saksıdan çıkartıp normal toprağa da dikerseniz yaprakları solmaz.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Hindistan Cevizi Diyeti Faydaları Nelerdir?

Hindistan Cevizi Diyeti Faydaları Nelerdir?

Güncel

Ceviz Nerede Yetişir?

Ceviz Nerede Yetişir?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6