Ceviz Kurutma İşlemi Nasıl Yapılmaktadır?
21 Haziran 2024

Ceviz Kurutma İşlemi Nasıl Yapılmaktadır?

Ceviz kurutma işlemi, cevizlerin depolama ömrü bakımından oldukça önemlidir. İç ceviz olarak piyasaya sürülmeyecek yani kabuklu olarak satılacak cevizlerde de kurutma işlemi mutlaka yapılmalıdır. Bu yüzden, iç ceviz ve kabuklu ceviz için belirlenmiş standart nem oranları bulunmaktadır. Kabuklu ceviz için nem oranı %8 olarak belirlenmiş olup, iç ceviz için ise bu oran %5'tir.

Ceviz Hasat Zamanı Nasıl Anlaşılır?

Ceviz hasat zamanını anlamak için ceviz kabuğu açılır ve iç kısmında boş ve yumuşak bölümün kalmaması gerekmektedir. Ayrıca, dış kısmında bulunan odunsu kısım sertleştiyse ve ceviz iç kısmında bulunan yenmeyen kısımların rengi koyulaşmışsa, cevizleri toplama zamanı gelmiştir. Hasat edilen ceviz meyvelerinin çok kısa zamanda iç ceviz olarak veya kabuklu olarak değerlendirilmesi yapıldıktan sonra kalite kayıplarını önlemek için kısa zamanda ceviz kurutma işlemlerinin yapılması gerekmektedir. Cevizler toplandıktan sonra uzun süre güneş altında bekleyen veya uzun süre yeşil kabuğu üzerinde kalan ceviz meyvelerinde, başta iç cevizde kararmalar olmak üzere başka kalite problemleri de meydana gelmektedir. Bu yüzden hasattan hemen sonra kurutma işlemlerinin yapılması gerekmektedir.

Kurutma işlemi ülkemizde genellikle dışarıda gölge altında yapılmaktadır. Fakat bazı bölgelerde ise güneş altında 10 gün gibi kısa bir sürede kurutulmaya çalışılmaktadır. Bu yöntem oldukça yanlış bir yöntem olup, iç ceviz renginin değişmesine yol açtığı için kalite kayıplarına neden olmaktadır. Eğer başka bir ceviz kurutma yöntemi bulunmuyorsa, mutlaka gölgede ve kuru bir ortamda dışarıda kurutma işleminin yapılması gerekmektedir. Direkt güneş altında ceviz kurutma işleminin yapılmaması gerekmektedir. Gelişmiş ülkelerde ceviz kurutma işlemi tamamen makineler ile yapılmaktadır. Makineler sayesinde kurutma işlemi 30 ila 35 derece arasında yaklaşık 24 saat bekletilerek yapılmaktadır. Bu sıcaklığın üstünde yapılan kurutma işlemi cevizin iç kalitesini bozduğu için istenmemektedir.

Ceviz Kurutma Sonrası Depolama

Ceviz meyvesi yüksek yağ içerdiği için ceviz kurutma işleminden sonra uygun koşullarda depolanması gerekir. Aksi halde iç meyvenin içerisindeki yağ oranı kısa zamanda bozulacaktır. Bu sebeple cevizler, düşük sıcaklıklarda (örneğin 0 - 10 derece) ve kuru ortamlarda mutlaka saklanmalıdır. Hasat zamanında ve hasat sonrasında yapılan tüm işlemlerin doğru olarak yapılması, üreticiler ve ülke ekonomisi için çok önemlidir.

Ceviz Kurutma Yöntemleri

Geleneksel ve modern ceviz kurutma yöntemleri arasında farklılıklar bulunmaktadır.

  • Geleneksel Yöntem: Gölgede kurutma, cevizlerin daha doğal bir şekilde kurumasını sağlar ancak daha uzun sürebilir.
  • Modern Yöntem: Makinelerle yapılan kurutma işlemi, sıcaklık ve nem kontrolü sayesinde daha kısa sürede ve daha verimli bir kurutma sağlar.

Uygun bir kurutma yöntemi seçmek, cevizlerin kalitesini korumak ve uzun ömürlü olmasını sağlamak açısından kritiktir.

Ceviz Kurutma Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ceviz İçi Zayıflatır mı?

Ceviz İçi Zayıflatır mı?

Popüler İçerikler

Ceviz Ağacı Dikimi

Ceviz Ağacı Dikimi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Salkım Ceviz Fidanı Türleri ve Özellikleri

Salkım Ceviz Fidanı Türleri ve Özellikleri

Yabancı Ceviz Çeşitleri Nelerdir?

Yabancı Ceviz Çeşitleri Nelerdir?

Ceviz Kabuğu Diş Tartarı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ceviz Kabuğu Diş Tartarı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ceviz Nasıl Dikilir?

Ceviz Nasıl Dikilir?

Ceviz Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Ceviz Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

1 Dönüme Kaç Ceviz Ağacı Dikilir?

1 Dönüme Kaç Ceviz Ağacı Dikilir?

Güncel

Ceviz İthalatı Nasıl Yapılır?

Ceviz İthalatı Nasıl Yapılır?

Güncel

Ceviz Fidesi Türleri ve Özellikleri

Ceviz Fidesi Türleri ve Özellikleri

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6